„Rozwój aktywności naukowej i kulturalnej studentów i doktorantów” to nowy projekt Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt ma na celu docenienie zaangażowanych studentów, którzy pomimo trudnego czasu, kiedy całe życie studenckie odbywa się wirtualnie, dbają o swój rozwój. Studenci mogą wygrać nagrody pieniężne w dwóch konkursach oraz korzystać z nowej platformy aktywizującej studenckie koła naukowe.

Projekt składa się z konkursu na najlepszą pracę dyplomową oraz na ciekawą aktywność kulturalną w środowisku akademickim, a także w jego ramach została uruchomiona platforma Forum Kół Naukowych.

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową

Konkurs skierowany jest do osób, które w roku akademickim 2019/2020 obroniły pracę dyplomową bądź rozprawę doktorską z jednego z trzech zakresów: innowacyjnych rozwiązań wdrażanych do gospodarki, nauki na rzecz lokalnej społeczności (na poziomie powiatów, gmin lub niższym), edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.

Nagrody za najlepsze prace kończące studia I stopnia wynoszą: 4 000 zł (I miejsce), 3 000 zł (II miejsce) lub 2 000 zł (III miejsce), za prace magisterskie to: 6 000 zł (I miejsce), 5 000 zł (II miejsce) lub 4 000 zł (III miejsce), a za prace doktorskie: 10 000 zł (I miejsce), 8 000 zł (II miejsce) i 6 000 zł (III miejsce).

Absolwenci studiów I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich, a także studiów doktoranckich mogą samodzielnie nadsyłać zgłoszenia poprzez stronę: www.konkurs.psrp.org.pl do 1 listopada br.

Aktywność kulturalna w środowisku akademickim

Konkurs ma za zadanie nagrodzić osoby oraz organizacje i zespoły działające aktywnie na rzecz promowania kultury w środowisku akademickim. Zgłoszenia przyjmowane są w czterech kategoriach: student (osoba wyróżniająca się i zaangażowana), opiekun (wsparcie studenckich aktywności kulturalnych), zespół/organizacja w kategorii muzyka (np. zespół, chór), zespół/organizacja w kategorii inna działalność kulturalna (np. zespół teatralny).

Nagrody dla zespołów/organizacji wynoszą: I miejsce – 15 000 zł, II miejsce – 10 000 zł, III miejsce – 5 000 zł. Nagrody dla osób indywidualnych: I miejsce – 5 000 zł, II miejsce – 3 000 zł, III miejsce – 2 000 zł. Zgłoszeń mogą dokonywać indywidualnie studenci oraz opiekunowie zespołów/organizacji. Formularz zgłoszeniowy należy wysłać poprzez stronę: www.kultura.psrp.org.pl do 8 listopada 2020 r.

Forum Kół Naukowych

Platforma ma na celu wsparcie oraz aktywizację środowiska studenckich kół naukowych w całej Polsce. Portal umożliwia członkom kół naukowych dostęp zarówno do rozmaitych możliwości rozwoju indywidualnego, jak i inicjatyw umożliwiających poszerzenie działalności całego koła.

Forum Kół Naukowych oferuje m.in. publiczną bazę kół naukowych, która ma ułatwiać nawiązywanie współpracy między kołami naukowymi z różnych uczelni czy serię szkoleń oraz sesji mentoringowych nastawionych na rozwój kompetencji miękkich przez członków studenckich kół naukowych. Na portalu znajdują się także szczegółowe informacje o konkursie „Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje” organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Forum Kół Naukowych: link

Zachęcamy do udziału w konkursach i korzystania z platformy.