Rozgrywki podzielono na dwa etapy: rywalizację w grupach wiekowych oraz rywalizację względem tempa dojrzewania – zgodnie z zasadami koncepcji „Bio-banding”. Głównym celem wydarzenia było zapoznanie młodych sportowców z nową formą rywalizacji treningowo-startowej. Każdy zawodnik mógł spróbować tej rywalizacji, a przy okazji ciekawie spędzić czas uczestnicząc w tzw. małych grach. Jest to przełom aplikacyjny wśród znanych koncepcji teoretycznych, w dotychczasowym podejściu do szkolenia dzieci i młodzieży, a jednocześnie jedno z najnowszych rozwiązań w tym względzie na świecie. Pomysłodawcami koncepcji „Bio-Bandingu” są prof. Robert M. Malina, prof. Alan D. Rogol, dr Sean Cumming oraz prof. Manuel J. Coelho‑e‑Silva. W Polsce koncepcję rozpropagowuje prof. AWF dr hab. Jan Konarski wraz z zespołem badawczym i doktorantami.
Zawody na Kórnickich Błoniach przeprowadził trener, a jednocześnie doktorant Zakładu Teorii Sportu, mgr Mateusz Skrzypczak, przy wsparciu prof. AWF dra hab. Jana Konarskiego i mgr Moniki Nowakowskiej (fizjoterapeutki i doktorantki). Przygotowania do turnieju objęły badania pilotażowe w dwóch wielkopolskich klubach. Działania rozpoczęły się od zbadania poziomu rozwoju biologicznego i sprawnościowego oraz ich zmienności wśród najdynamiczniej rozwijających się grup: trampkarz, młodzik oraz orlik (obecnie junior młodszy, trampkarz i młodzik) w kwietniu 2018 i styczniu ubiegłego roku. Następnie opracowano podstawy do przygotowania aplikacyjnej formy działania, tj. turnieju. Dużą pomocą był udział w realizowanych działaniach dr hab. Magdaleny Krzykały z Zakładu Metodyki Rekreacji, która wykonywała pomiary antropometryczne.
Aktualnie zespół badawczy przeprowadza kolejne pomiary wśród hokeistów na trawie ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie.