W ubiegłym tygodniu w siedzibie Wielkopolskiego Centrum Onkologii miało miejsce kolejne spotkanie zespołu lekarzy i badaczy pod przewodnictwem prof. dra hab. Jacka Zielińskiego – Prorektora ds. Studiów AWF oraz prof. dra hab. Juliana Malickiego – Dyrektora WCO.

Nasza Uczelnia współpracuje z Breast Cancer Unit WCO (ośrodku specjalizującym się w kompleksowym oraz interdyscyplinarnym leczeniu raka piersi) na płaszczyźnie badawczej, konferencyjnej, dydaktycznej (dla studentów) oraz edukacyjnej (dla pacjentów). W ostatnich tygodniach dzięki podpisanej umowie studenci IV roku fizjoterapii mogli odbyć zajęcia z fizjoterapii klinicznej w onkologii i medycynie paliatywnej w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi pod opieką dr Marty Liszki. W trakcie zajęć studenci zostali zapoznani z pełnym spektrum zabiegów chirurgicznych realizowanych w oddziale, przeprowadzali wywiady z pacjentami onkologicznymi i wykonywali badania fizykalne oraz opracowywali indywidualny plan terapii w zależności od stanu pacjenta, stopnia zaawansowania choroby, rodzaju przeprowadzonego zabiegu oraz występowania dodatkowych chorób przewlekłych.

Na spotkaniu omówione zostały dalsze kierunki rozwoju współpracy – zespół opracowuje m.in. założenia projektu badawczego w zakresie prewencji sarkopenii u pacjentów onkologicznych. Aktualnie w Breast Cancer Unit trwają badania naukowe w zakresie oceny stanu odżywienia, zachowań żywieniowych oraz poziomu aktywności fizycznej wśród pacjentek zmagających się z rakiem piersi. Kierownikiem zespołu badawczego jest dr Anna Gogojewicz z Zakładu Żywności i Żywienia AWF. W organizację badań włączyli się także członkowie Studenckiego Koła Naukowego Dietetycy AWF.