– Jesteśmy przekonani, że Federacja stanie się zwieńczeniem wieloletniej współpracy naszych uczelni i będzie służyła jej dalszemu rozwojowi. Ta forma bliższej integracji przyczyni się do podniesienia rangi poznańskiego środowiska naukowego w kraju, w Europie i na świecie – tak brzmi fragment listu intencyjnego w sprawie poznańskiego uniwersytetu federacyjnego, podpisanego przez rektorów ośmiu poznańskich uczelni publicznych 1 października br. Podpisanie dokumentu stanowi podtrzymanie deklaracji kontynuacji działań zmierzających do powołania federacji poznańskich uczelni.
– Poznański Uniwersytet Federacyjny to idea, która nie znajduje równorzędnej konkurencji w całej Polsce. Z pomysłu mającego na celu odtworzenie Uniwersytetu Poznańskiego w oparciu o cztery uczelnie zrodzone z jego pnia, rozwinęła się koncepcja, która połączyła wszystkie poznańskie publiczne szkoły wyższe. To wydarzenie bez precedensu, w którym najistotniejszym jest fakt, że wszyscy rektorzy, bez wyjątku, uznali potrzebę połączenia się za nadrzędną w stosunku do partykularnych interesów każdej z uczelni – podkreśla Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński. – Mamy świadomość odpowiedzialności za tę decyzję przed przyszłymi pokoleniami naszych studentów i uznajemy ją za kluczową dla akademickości Poznania i jego naukowej pozycji w Polsce i na świecie – dodaje Rektor.
W dokumencie wskazane zostały główne obszary działalności sfederowanej uczelni. Są to: badania naukowe i działalność artystyczna, kształcenie doktorantów, nadawanie stopni i tytułów naukowych, promocja oraz komercjalizacja wyników działalności naukowej.
– List intencyjny w sentencji zawiera bardzo ważne zdanie: „federacja winna powstać po najbliższej ewaluacji działalności naukowej” – a więc w ciągu najbliższego roku. To bardzo ważna deklaracja, oznaczająca, że w zasadzie wszystkie formalne dokumenty zostały już przygotowane i czekamy tylko na wyniki poszczególnych zawodników, by stworzyć prawdziwy wunderteam – wskazuje Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński.
Sygnatariuszami listu jest osiem poznańskich uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Rektorzy poznańskich uczelni publicznych dokument podpisali 1 października br. w Gabinecie Rektora UAM. Podtrzymali w nim deklaracje poprzedników (oraz uchwały Senatów ośmiu uczelni z czerwca 2020 roku) dotyczące kontynuacji działań zmierzających do powołania federacji.
Fot. Przemysław Stanula