Polska Akademia Olimpijska ogłosiła wyniki nagrody Logos Olimpijski na najlepsze książkowe prace naukowe i prace habilitacyjne, doktorskie i magisterskie z zakresu olimpizmu. Związani z naszą AWF prof. Maciej Łuczak oraz prof. Tomasz Jurek dostali jedną z sześciu przyznanych nagród głównych, z kolei dra Mateusza Rozmiarka wyróżniono w kategorii prac doktorskich. Nagrodę główną zdobyła publikacja „Olimpizm polski”, pod redakcją Józefa Lipca. Praca ta jest dziełem zbiorowym – do sukcesu tej publikacji przyczynili się też pracownicy naszej Akademii – prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska oraz prof. dr hab. Michał Bronikowski.
Prof. dr hab. Maciej Łuczak z Zakładu Historii, Filozofii i Socjologii naszej Akademii oraz prof. dr hab. Tomasz Jurek, kierownik Zakładu Nauk Humanistycznych i Społecznych w naszej filii AWF w Gorzowie Wlkp., zostali nagrodzeni za publikację pt. „Medaliści olimpijscy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1950-2020”. Książka zawiera biogramy 26 medalistów olimpijskich i paraolimpijskich, absolwentów AWF i przedmowę przewodniczącego Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnickiego.
Wśród osób, których biogramy znalazły się w nowym nakładzie są: Władysław Komar, jeden z najlepszych polskich miotaczy w dziejach konkurencji pchnięcia kulą, wioślarka Małgorzata Dłużewska-Wieliczko, srebrna medalistka olimpijska w dwójce bez sternika z Moskwy (1980), Ryszard Katus, lekkoatleta, dziesięcioboista, Władysław Kozakiewicz, lekkoatleta, zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Moskwie (1980) w skoku o tyczce.
Już niebawem pojawi się kolejna pozycja autorstwa prof. Łuczaka i prof. Jurka pt. „Olimpijczycy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1928-2022″. Pierwsza część monografii dedykowana była medalistom olimpijskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1950 – 2020. Bohaterami drugiej są olimpijczycy tej uczelni w latach 1928 – 2020. Autorzy przedstawili w sumie 104 sylwetki olimpijczyków-absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Z kolei dr Mateusz Rozmiarek, który otrzymał wyróżnienie w kategorii prac doktorskich, skupił się na politycznych uwarunkowaniach działalności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w latach 1894-1942.
Praca doktorska stanowiła próbę uzupełnienia luki scharakteryzowanych w sposób znikomy w środowisku naukowym relacji między polityką a sportem w kontekście działalności MKOl w pierwszych dziesięcioleciach jego działalności. Swoim zasięgiem obejmowała funkcjonowanie Komitetu w okresie trzech pierwszych prezydentur – Demetriusa Vikelasa (1894-1896), uważanego za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego Pierre’a de Coubertina (1896-1925) oraz Henri’ego de Baillet-Latoura (1925-1942). Z uwagi na interdyscyplinarne podejście do zagadnienia, temat – prócz wiodącego ulokowania go w naukach o kulturze fizycznej, przynajmniej częściowo wchodził także w zagadnienia podejmowane w ramach nauk społecznych oraz humanistycznych.
Tegoroczną edycję konkursu wygrała publikacja „Olimpizm polski”, pod redakcją Józefa Lipca. Praca ta jest dziełem zbiorowym, w którym autorami rozdziałów są najwybitniejsi polscy uczeni związani z ideą olimpijską. Wśród autorów są pracownicy AWF w Poznaniu: prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska z Zakładu Rekreacji, z rozdziałem zatytułowanym „Etnografia czasu niepodległej Polski (1918-2018) – w poszukiwaniu ludycznych form kultury fizycznej” oraz prof. dr hab. Michał Bronikowski z Zakładu Dydaktyki Aktywności Fizycznej, z rozdziałem zatytułowanym „Polskie badania nad dziejami sportu powszechnego – stan i perspektywa”. Publikacja ukazała się na stulecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w 2019 roku.
Polska Akademia Olimpijska, która działa w strukturach Komitetu Olimpijskiego od 1984 roku, skupia wybitnych naukowców, których zainteresowania badawcze dotyczą problematyki igrzysk olimpijskich, ruchu olimpijskiego, olimpizmu i edukacji olimpijskiej. Celem konkursu jest wybór najbardziej wartościowych prac o tematyce olimpijskiej, ale także popularyzacja idei olimpijskiej i edukacji olimpijskiej.