Uroczysta inauguracja roku akademickiego jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu Uczelni. Jest to moment wspólnego podsumowania minionego roku, świętowania sukcesów i wyznaczania celów na przyszłość. W tym roku ponownie udział w wydarzeniu wzięły jedynie władze Akademii, członkowie Senatu, zaproszeni goście – w tym tegoroczne olimpijki oraz ich trenerzy – a także immatrykulowani studenci. Społeczność AWF Poznań wydarzenie mogła śledzić dzięki transmisji online.
– Za nami kolejny rok naszego życia z pandemią COVID-19. Staramy się w tej rzeczywistości funkcjonować, żyć i pracować. Przedłużająca się pandemia i związany z nią kryzys ekonomiczny raczej nie ułatwiają budowania dalekosiężnych prognoz rozwoju. Nasza społeczność stanowi jednak grupę, która nie unika wyzwań – rozpoczął uroczystą inaugurację roku akademickiego 2021/2022 Rektor profesor Dariusz Wieliński.
Miniony rok akademicki, który został podsumowany w przemówieniu Rektora oraz w filmie, pełen był nowych doświadczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną i zmianami koncepcji funkcjonowania szkolnictwa wyższego. Nauczanie przebiegało w formie hybrydowej, a większość konferencji, szkoleń, webinarów naukowych czy spotkań z kandydatami – online. Te doświadczenia procentować będą w tym roku, w którym w formie zdalnej kontynuowane będą promocja nauki oraz wydarzenia dla studentów. Ważnymi zadaniami realizowanymi przez Uczelnię w roku akademickim 2021/2022 są także uruchomienie pełnych studiów w języku angielskim na kierunkach Wychowanie Fizyczne, Sport i Dietetyka oraz dalsze przygotowania do powstania Poznańskiego Uniwersytetu Federacyjnego.
– Sporo wysiłku poświęcamy w ostatnich latach na przygotowanie naszej Akademii do wejścia w skład federacji publicznych uczelni Miasta Poznania. Członkostwo w zespole Poznańskiego Uniwersytetu Federacyjnego to ogromny zaszczyt i szansa rozwoju dla Uczelni. W dniu 1 października br. w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza podpisaliśmy list intencyjny w sprawie założenia „Poznańskiego Uniwersytetu Federacyjnego” – podkreślał Rektor.
W tym roku odbyły się także przełożone Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Inauguracja była wyjątkową okazją do podziękowania naszym wybitnym studentom-sportowcom – medalistkom i uczestnikom tej najważniejszej imprezy sportowej.
– Dziękujemy bardzo za występy naszym studentom, uczestnikom XXXII Igrzysk Olimpijskich w Tokio – kajakarce Karolinie Nai, kajakarce Annie Puławskiej, wioślarce Oldze Michałkiewicz, kajakarzowi Wiktorowi Głazunowowi i wioślarce Kasi Boruch oraz – rozpoczynającej w tym roku naukę w naszej Akademii – florecistce Martynie Jelińskiej – dziękował sportowcom Rektor prof. Dariusz Wieliński. – To też idealne miejsce i czas by gorąco podziękować ojcom tych sukcesów. Trenerom kajakarek i kajakarzy Panu Tomaszowi Krykowi oraz Panu Markowi Zacharze, a także klubowemu trenerowi naszych wioślarek panu drowi Piotrowi Baście. Panowie – chylimy przed Wami czoła. To dzięki Waszemu profesjonalizmowi, wiedzy i doświadczeniu cieszymy się dziś z medali olimpijskich. Serdecznie gratuluję – podkreślał Rektor.
W przemówieniu zapowiedziane zostały najbliższe inwestycje, m.in. dokończenie rozbudowy ośrodka dydaktyczno-socjalnego w Ustroniu Morskim, który ma stać się także miejscem realizacji obozów i praktyk naszych studentów, rozbudowa ośrodka dydaktycznego w Chycinie, wyposażenie budynku rektoratu w windę dostosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rewitalizacja auli.
– U progu nowego roku akademickiego pragnę wszystkim Wam – pracownikom naukowo-dydaktycznym i administracyjnym Uczelni – a także studentom i doktorantom podziękować za ciężką pracę, poświęcony czas i zaangażowanie. Życzę, żeby wszystkim pracowało się tu jak najlepiej i żeby uzyskiwali Państwo satysfakcję z wykonanej pracy. Drodzy Żacy, jak zawsze Was – studentów pierwszego roku – witam najgoręcej w murach naszej Akademii. Szanowni Państwo, Drodzy Studenci i Pracownicy, rok akademicki 2021/2022 w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu uważam za otwarty – zakończył przemówienie Rektor prof. Dariusz Wieliński.
Zgodnie z tradycją, podczas inauguracji nastąpiła immatrykulacja studentów pierwszego roku, a w imieniu społeczności studenckiej głos zabrała przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Agata Nawacka, która nowym studentom gratulował przyjęcia w poczet studentów naszej Akademii oraz życzyła powodzenia na wybranym kierunku studiów.
Inauguracja była także okazją do nadania stopnia doktora habilitowanego: dr hab. Justynie Krzepocie, drowi hab. Krzysztofowi Durkalcowi-Michalskiemu oraz dr hab. Magdalenie Król-Zielińskiej. Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody i wyróżnienia. W roku jubileuszu 50-lecia Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej medale im. Eugeniusza Piaseckiego „Zasłużony dla AWF” przyznano: mgr Bogusławie Adamskiej, drowi hab. Zdzisławowi Adachowi, mgr Jolancie Biernackiej, dr hab. Barbarze Mierzejewskiej-Krzyżowskiej. drowi Jackowi Stasiakowi, drowi hab. Leszkowi Zguczyńskiemu oraz Danucie Kowalewskiej. Złote Medale im. Jędrzeja Śniadeckiego przyznano dwóm pracownikom Filii AWF w Gorzowie Wlkp.: prof. AWF dr hab. Annie Skarpańskiej-Stejnborn oraz prof. drowi hab. Tomaszowi Jurkowi.
Tegoroczny wykład inauguracyjny „Pół wieku gorzowskiego ośrodka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1971-2021) – z dziejów zamiejscowej placówki” wygłosił prof. Tomasz Jurek. Profesor przedstawił genezę placówki, wyzwania stojące przed tworzącą się filią, a następnie zamiejscowym wydziałem i instytutem wychowania fizycznego. Profesor Jurek przedstawił także sukcesy działającego przy Filii Klubu Sportowego AZS AWF Gorzów Wlkp. Przez blisko pół wieku jego zawodnicy łącznie zdobyli m.in. 16 medali olimpijskich, w tym sześć złotych.
Na zakończenie Aneta Niestrawska – I Wicewojewoda reprezentująca Ministra Edukacji i Nauki – odczytała list gratulacyjny od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. List od Prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka odczytał obecny w Auli zastępca prezydenta Jędrzej Solarski. Podkreślił, jak ważna dla miasta jest współpraca z naszą Akademią oraz jak wiele realizowanych przez Uczelnię projektów, jak np. Trener Senioralny, wpływa na polepszenie zdrowia mieszkańców Poznania i Wielkopolski.
Film podsumowujący rok akademicki 2020/2021