– W Nowy Rok Akademicki wchodzimy z dobrą informacją. Nasza Akademia uzyskała kategorię A+ w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Wszystkie wyniki ewaluacji wskazują, że jesteśmy najlepszą uczelnią sportową w Polsce – powiedział Rektor Uczelni prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński.
We wtorek, 10 października, odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024. Społeczność akademicką – studentów, doktorantów, wykładowców, pracowników Uczelni oraz zaproszonych gości przywitał Rektor profesor AWF dr hab. Dariusz Wieliński, który podkreślił, że w nadchodzącym roku Akademię czeka wiele wyzwań – między innymi wybory nowych władz Uczelni, starania o rozbudowę Ośrodka Dydaktyczno-Socjalnego w Chycinie czy modernizacja Budynku Dydaktycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Rektor przekazał również pozytywne informacje dotyczące wymiany nawierzchni naszego boiska wielofunkcyjnego – Ministerstwo Sportu przeznaczy na ten cel blisko 2 miliony złotych z programu „Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”.
– U progu roku akademickiego pragnę wszystkim Wam, pracownikom naukowo-dydaktycznym i administracyjnym Uczelni, a także studentom i doktorantom podziękować za ciężką pracę, poświęcony czas i zaangażowanie na rzecz naszej Akademii. Życzę, by wszystkim nam pracowało się tutaj jak najlepiej. Dbajcie o swój rozwój, pasje i spełniajcie marzenia – podkreślił Rektor.
Uroczystość była okazją do podsumowania wydarzeń, które miały miejsce podczas mijającego roku akademickiego 2022/2023. Podczas spotkania zaprezentowano film przygotowany przez Dział Marketingu i Multimediów, w którym pokazano najważniejsze wydarzenia z życia Uczelni. Nie zabrakło w nim również podsumowań osiągnięć naukowych i sportowych, będących dorobkiem całej społeczności Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Nasi pracownicy realizują obecnie 11 projektów badawczych z Narodowego Centrum Nauki na kwotę ponad 10 mln zł w ramach uzyskanych grantów. Ciągle poszerzamy ofertę edukacyjną zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy. Przykładowo, w nowo rozpoczętym roku akademickim studenci Dietetyki studiów II stopnia do wyboru mają dwie nowe specjalności: Dietetyka i suplementacja w sporcie oraz Psychodietetyka. Niedawno świętowaliśmy również 40-lecie Zespołu Tańca Ludowego „Poznań” AWF. Zakończyliśmy rozbudowę Ośrodka Dydaktyczno-Wypoczynkowego w Ustroniu Morskim.
W minionym roku akademickim studenci AWF, zawodnicy reprezentujący AZS AWF Poznań lub AZS AWF Gorzów Wielkopolski zdobyli ponad 60 medali na zawodach rangi krajowej, europejskiej i międzynarodowej. Wielu z nich reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Świata w kajakarstwie w niemieckim Duisburgu, na III Igrzyskach Europejskich czy na 31. letniej Uniwersjadzie w chińskim Chengdu. Sukcesy w mijającym roku odnieśliśmy również na Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu i Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Nasza sekcja AZS AWF Poznań Taekwondo Olimpijskiego w minionym roku akademickim zdobyła kilkadziesiąt medali na wydarzeniach rangi krajowej, europejskiej i międzynarodowej.
Po przemówienia Rektora odbyła się tradycyjna immatrykulacja, będąca aktem przyjęcia nowych osób do grona studentów oraz doktorantów. W imieniu społeczności studenckiej głos zabrał przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Maurycy Szajkowski, który gratulował społeczności Uczelni efektów trudnej pracy w minionym roku akademickim oraz życzył powodzenia, nowym studentom, w nauce na wybranych przez nich kierunkach.
Inauguracja była również okazją do wręczenia oficjalnie stopnia doktora habilitowanego, który otrzymał dr hab. Robert Śliwowski, kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Zespołowych Gier Sportowych. Podczas uroczystości Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF oraz pan Dariusz Majchrowicz, kierownik Zespołu otrzymali Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotra Glińskiego z okazji 40-lecia działalności. Odznaczenia wręczyła Beata Maszewska, wicewojewoda wielkopolski. Z kolei Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego, wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” dwóm członkiniom Zespołu Tańca Ludowego „Poznań” AWF: Alinie Kucharskiej i Annie Startek.
Zwieńczeniem tegorocznej uroczystości był wykład inauguracyjny pt. „Wolne rodniki – dwie strony medalu” wygłoszony przez prof. dra hab. Roberta Olka z Zakładu Lekkie Atletyki i Przygotowania Motorycznego naszej Akademii.