26 kwietnia w auli gorzowskiej Filii AWF odbył się Senat Żałobny – uroczyste upamiętnienie śp. Dziekana prof. AWF dra hab. Piotra Żurka. W wydarzeniu udział wzięli pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, przedstawiciele Samorządu Studenckiego ZWKF, a także przyjaciele i bliscy Dziekana.

Spotkanie otworzył JM prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński – Rektor AWF Poznań, przekazując głos prof. Tomaszowi Jurkowi, który przedstawił życiorys naukowy Dziekana. Wspominał go jako wzorowego studenta i wieloletniego, oddanego pracownika naszej Akademii.

Następnie głos zabrali współpracownicy i przyjaciele Dziekana.

„Praca z nim była przyjemnością i zaszczytem. (…) Zrobimy, co w naszej mocy, by nie zapomnieć tego, co dla nas zrobiłeś. A, że mamy jeszcze kilka spraw niedokończonych, to postaramy się już zrobić to sami” – mówiła dr Mariola Radzińska z Zakładu Nauk Humanistycznych.

Wzruszające, pełne emocji wspomnienie Dziekana wygłosił jego wieloletni przyjaciel i współpracownik dr Piotr Grochowski: „To był bardzo pogodny człowiek. Starał się też zarażać pogodnością całe swoje otoczenie. (…) W swojej pracy dydaktycznej był perfekcjonistą, świetnym pedagogiem, nauczycielem. Był nietuzinkowym człowiekiem. Na co dzień żartobliwy, czasem ironiczny, ale zawsze gotowy do pomocy. Podobno nie ma niezastąpionych, ale jego na pewno będzie brakowało”.

W imieniu Samorządu Studenckiego głos zabrała przewodnicząca Maria Nieborak, dziękując za wsparcie i dobrą współpracę Dziekana ze studentami.

JM dr hab. Dariusz Wieliński – Rektor AWF podzielił się swoimi wspomnieniami współpracy z Dziekanem, podkreślając jego wkład i zaangażowanie w życie Uczelni: „Uważam, że powierzenie Piotrowi kierowania Wydziałem Gorzowskim było jedną z najlepszych decyzji w mojej kadencji” – zaznaczył.

Na zakończenie dr hab. Leszek Zguczyński wspominał swoje zawodowe relacje z prof. Piotrem Żurkiem, który w 2020 r. zastąpił go na stanowisku Dziekana.

W Senacie Żałobnym, dzięki transmisji online, udział wzięło wielu poznańskich pracowników.

Panie Dziekanie, wielkim zaszczytem było współpracować z Panem – DZIĘKUJEMY!

prof. AWF dr hab. Piotr Żurek

Studia magisterskie w zakresie wychowania fizycznego ukończył w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej poznańskiej AWF w Gorzowie Wlkp. (1994), a studia trenerskie w AWF Poznań (1997). W 1994 r. rozpoczął pracę zawodową w Uczelni. Pracę doktorską z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego obronił w AWF Poznań (2005), zaś stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2016 r. Ukończył kierunek Zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim (2020).

W swoim dorobku posiadał liczne publikacje naukowe, których tematyka dotyczyła wybranych aspektów wysiłku fizycznego w różnych dyscyplinach sportowych. Wyniki jego prac dotyczyły głównie oceny przejawiania zdolności motorycznych oraz uwarunkowań aktywności fizycznej u osób zróżnicowanych pod względem wieku, płci oraz rodzaju aktywności. Był dyrektorem ds. Kształcenia i Doskonalenia Trenerów oraz egzaminatorem w Polskim Związku Tenisowym. Wchodził w skład Rady ds. Kształcenia i Doskonalenia Trenerów PZT. W ZWKF pełnił następujące funkcje: Wydziałowego Koordynatora ds. Studiów Zagranicznych, kierownika zakładu oraz Prodziekana ds. Studiów (2019-2020), a od 2020 roku dziekana gorzowskiej Filii, kierował także Zakładem Wychowania Fizycznego i Sportu.

Był miłośnikiem sportu, wzorowym wychowawcą i pedagogiem, działaczem, trenerem i akredytowanym wykładowcą. W uczelni prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu biomechaniki, biomechaniki sportu i specjalizację instruktorską z tenisa. Jego zainteresowania badawcze dotyczyły teorii treningu sportowego, fizjologii wysiłku sportowego, biomechaniki i teorii sportu oraz treningu zdrowotnego. Przez wiele lat był czynnym wolontariuszem i instruktorem pierwszej pomocy przedmedycznej.