Absolwenci rocznika 1972. świętowali dziś, 9 września br., uroczystość odnowienia dyplomów ukończenia studiów. Wśród nich znaleźli się: były rektor uczelni prof. dr hab. Wiesław Osiński (w latach 1990-1996) oraz były prorektor ds. studiów prof. dr hab. Ryszard Strzelczyk (od 2002 roku przez dwie kadencje).

Zebrani studia w ówczesnej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (obecnej AWF) rozpoczęli w 1968 r. Wiele się od tamtej pory zmieniło. – Mam świadomość, że dla Państwa jest to ta sama Uczelnia, którą kończyliście w 1972 roku – jednakże nie taka sama. Z tym miejscem raczej niewiele Was łączy, gdyż ten obiekt oddano do użytku w 1973 r., kiedy byli już Państwo po studiach. Dla wielu z Państwa AWF to bardziej Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego. Uczelnia to Park Wilsona, albo lepiej – Park Kasprzaka, czy baraki na Grunwaldzkiej. Dla Państwa rektor to prof. Stefan Bączyk – wspominał, witając Absolwentów, Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński.

Zebrani byli świadkami odnowienia dyplomów ukończenia studiów wyższych, a także odebrania przez niektórych zaległych, czekających 50 lat w uczelnianym archiwum, indeksów studenckich. – Każdy z nas oczekiwał tego dnia. Ja to przeżywam od kilku tygodni i cieszę się, że to dziś nastało i się spotkaliśmy – podkreśla Andrzej Żołądkowski, absolwent. – Spotykamy się co dwa lata – najczęściej w Chycinie, ale były też spotkania w Karpaczu, bo mieliśmy kiedyś tam obóz narciarski. Widzieliśmy się też w Sierakowie, Kołobrzegu, jednak najczęściej pada na Chycinę – dodaje absolwentka Maria Rozpiątkowska.

W tak licznym gronie Absolwenci rocznika 1972. spotkali się 4 lata temu w Chycinie. – Moim zdaniem, między nami jest wyjątkowa więź. Widać to było 4 lata temu. Mieliśmy zjazd z okazji 50-lecia rozpoczęcia studiów w Chycinie. I było nas tylu co dzisiaj. Zebraliśmy się wszyscy na apel. Ludzie ustawili się w zastępach na tym placu apelowym. Każdy pamiętał, gdzie stał – [podzieliliśmy się] na grupy męskie i żeńskie. To było piękne. A potem jak Zbyszek powiedział „Flaga na maszt” i zaśpiewaliśmy utwór „Chycina” to większość z nas się rozpłakała. Wtedy uświadomiliśmy sobie, że 50 lat temu staliśmy tutaj jako takie panienki i chłopaki i całe życie było przed nami – wspomina były prorektor ds. studiów prof. dr hab. Ryszard Strzelczyk.

Spotkanie było też pretekstem do przypomnienia sylwetki naszego patrona, profesora Eugeniusza Piaseckiego, w związku z jubileuszem 150-lecia urodzin. Jego biografię przedstawił prof. dr hab. Wiesław Osiński.

W uroczystości wzięło udział wielu byłych pracowników naszej Akademii, m.in.: prof. Janusz Jackowski, opiekunka I grupy żeńskiej dr Janina Mikołajczak-Bartz, opiekunka II grupy żeńskiej dr Alicja Gajewska-Stańda, dr Stanisław Paterka, dr Wiesława Dłużewska-Martyniec, dr Zygmunt Michalski oraz były kanclerz uczelni Włodzimierz Rataszewski. Społeczność AWF Poznań reprezentowali przedstawiciele władz: Rektor Uczelni prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej prof. dr hab. Tomasz Tasiemski oraz Prodziekan ds. studenckich dr Tomasz Garsztka.

Wydarzenie zorganizował Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej prof. dr hab. Tomasz Tasiemski.