W poniedziałkowe popołudnie na bieżni LA odbyły się zajęcia pokazowe z dyscypliny sportu adaptowanego FrameRunning, prowadzone przez zaproszonych gości – przedstawicieli Fundacji Złotowianka, w tym trenerów i zawodników uprawiających FrameRunning (FR). Spotkanie zostało zorganizowane przez dr Magdalenę Koper z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej w ramach zajęć z przedmiotu „Adaptowana aktywność fizyczna i sport osób z niepełnosprawnościami” dla III roku Fizjoterapii.
Podczas spotkania został zaprezentowany specjalistyczny sprzęt sportowy wykorzystywany w tej dyscyplinie, czyli trójkołowy rower biegowy bez pedałów tzw. mobileR. Studenci Fizjoterapii biorący udział w zajęciach mogli samodzielnie dopasowaćrower do konkretnego zawodnika, a także spróbować samemu „przebiec się” na bieżni wykorzystując mobileR. Trenerzy i zawodnicy poznańskiej sekcji FR pokazali fragment przykładowego treningu oraz opowiedzieli o specyfice pracy z osobami uprawiającymi tą dyscyplinę sportu. Obecni na zajęciach zawodnicy podzielili się osobistymi historiami okoliczności, w jakich zaczęła się ich przygoda z FR i opowiedzieli o wyzwaniach, trudnościach, jak i korzyściach wynikających z zaangażowania się w tę formę aktywności sportowej.
Studenci dowiedzieli się również o sukcesach naszych sportowców i o przygotowaniach kadry do najbliższych startów międzynarodowych. Zapoznali się także z ofertą szkoleniową Fundacji Złotowianka zachęcani do zaangażowania się w rozwój FrameRunningu. Nowi instruktorzy, trenerzy, klasyfikatorzy są bardzo potrzebni, a może to być dla przyszłych fizjoterapeutów bardzo interesująca droga rozwoju zawodowego. Przeprowadzone zajęcia były też okazją, by starsi koledzy (wśród trenerów FrameRunningu jest absolwentka naszej uczelni kierunku Wychowanie Fizyczne i aktualny student V roku Fizjoterapii) podzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. Podkreślali, jak dużo się nauczyli współpracując z zawodnikami FR i jak ważne dla ich rozwoju osobistego okazały się nawiązane relacje w zżytym ze sobą zespole, jak i wspólnie z zawodnikami i ich rodzinami tworzą. Bardzo dziękujemy Zawodnikom i Trenerom poznańskiej sekcji FR za ich poświęcony czas i podzielenie się swoją wiedzą i pasją.
RaceRunning wymyślili Duńczycy, prężnia rozwija się w Europie, w tym od 2016 w Polsce za sprawą Fundacji Złotowianka, która jest oficjalnym przedstawicielem tej dyscypliny sportu na Polskę. RaceRunning ma pojawić się w programie Igrzysk Paralimpijskich w 2024 roku w Paryżu, jako konkurencja lekkoatletyczna.
FrameRunning to dyscyplina stworzona z myślą o osobach ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, w tym głównie osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jednak sport ten może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Jedyny warunek – sprawna, choćby w minimalnym stopniu, jedna kończyna dolna.
Biegacz używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze. FrameRunning jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji.
Misją Fundacji Złotowianka jest ułatwianie życia osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom przewlekle chorym. Realizuje ją poprzez pozyskiwanie środków na leczenie i rehabilitację, pomoc w prowadzeniu zbiórek oraz organizację warsztatów i konkursów. Fundacja prowadzi też innowacyjne sekcje Frame Running – dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością. Jej najważniejszymi wartościami są empatia, autentyczność i skuteczność działań.
O dyscyplinie i sukcesach podopiecznych fundacji można przeczytać: [link]
Z inicjatywy Fundacji powstały filmy prezentujące przygodę jaką jest dla osób z niepełnosprawnością uprawianie FrameRunning:
1. „ROWER” – film Fundacji Złotowianka: [link]
2. RaceRunning / FrameRunning Złotowianka: [link]