Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Pracownia Nauk o Tańcu AWF Poznań i studenci kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej biorą udział w ogólnopolskiej akcji „tańczMY” organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie z okazji przypadającego dziś, 29 kwietnia, Międzynarodowego Dnia Tańca. W ramach akcji „Połączeni ruchem – twórzMY sercem” poprzez taniec, recytację poezji ukraińskiej i zaprezentowanie wywiadów z Ukraińcami solidaryzowali się z naszymi sąsiadami.Podczas spotkania, które miało miejsce 26 kwietnia, zaprezentowano wcześniej zarejestrowane wywiady, w których uczestnicy opowiadali o tradycjach, literaturze i kuchni ukraińskiej. Odczytano, w języku polskim i ukraińskim, wiersz pt. Садок вишневий коло хати (Sad wiśniowy w pobliżu domu), autorstwa Tarasa Szewczenko. Nasi sąsiedzi, którzy od wielu lat mieszkają w Polsce, opowiadali o emocjach, które otwiera ten utwór, o nadziei, którą tworzy i szczęśliwych wspomnieniach, które przywołuje. Ich zdaniem, wiersz kojarzy się z rodziną, domem, wspomnieniami z dzieciństwa, miejscem, gdzie zawsze na ciebie czekają.

Studenci zaprezentowali również performance, składający się z gestów, których na co dzień używają nasi sąsiedzi ze wschodu.

Celem akcji „Połączeni ruchem – twórzMY sercem” jest stworzenie społeczności, której podstawowymi wartościami są wzajemny szacunek, wsparcie i zaufanie. Zdaniem SKN, nawiązanie współpracy z obywatelami Ukrainy to możliwość rozprzestrzeniania tańca i ruchu, jako przejaw solidarności, adaptacji w nowym miejscu, a także stworzenia sieci relacji w poznawanej rzeczywistości.

Koordynatorkami wydarzenia były studentki z koła Marta Szulecka oraz Marta Dominikowska, pod opieką kierownik Zakładu Tańca dr Pauliny Wycichowskiej.

Poniżej prezentujemy nagranie: