Warsztaty taneczno-ruchowe, zajęcia w trendzie cognicise – połączenie ćwiczeń intelektualnych i fizycznych, prezentacja ćwiczeń poprawiających postawę ciała, integracyjne wykorzystanie gry boccia, zdrowe żywienie w teorii i praktyce czy wykłady dotyczące poziomu zdrowia społeczeństwa – w tegorocznym programie naszej Akademii na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki każdy znajdzie coś dla siebie! Pierwsza część wydarzeń odbędzie się 10 listopada, a kolejne zajęcia – 17 listopada. Program jest już dostępny!

Poznańska AWF przygotowała 12 wydarzeń – warsztatów, prezentacji, wykładów.

Sprawność
W programie znajdują się warsztaty oraz prezentacje o szeroko rozumianej sprawności i aktywności fizycznej. Zainteresowani wezmą udział w warsztacie „Cognicise – ćwicz i myśl!”, prezentacji dotyczącej „Rozwoju kompetencji moralnych i społecznych poprzez zabawy i gry ruchowe”, poznają wykorzystanie gry boccia w celach terapeutycznych, rekreacyjnych, sportowych, integrujących środowiska osób ze specjalnymi potrzebami i pełnosprawnych, a także wyniki badania dotyczącego aktywności fizycznej i stanu samooceny młodych ludzi w początkowym okresie pandemii.

Sprawność zostanie omówiona też z perspektywy fizjoterapeutów. Dowiemy się, jak dbać o swoje stawy, by pozostać zdrowym. Poznamy metodę „Kinesio Taping®”, której celem jest ułatwienie naturalnego procesu gojenia się organizmu, zapewniając jednocześnie wsparcie i stabilność mięśni i stawów.

Zdrowe żywienie
Będzie teoria i praktyka. Warsztat „Wróć do szkoły ze zdrowym i smacznym drugim śniadaniem” zapewni inspiracje na pożywne i łatwe w przygotowaniu posiłki dla dzieci i młodzieży. Podczas prezentacji „Znaczenie zasad zdrowego żywienia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych” przedstawione zostaną zasady tworzenia dobrze zbilansowanej diety i waga aktywności fizycznej w profilaktyce nadwagi i otyłości.

Taniec
Pasjonaci rytmu i muzyki będą mogli wziąć udział w dwóch warsztatach: „Harmonia ciała” oraz „Kalejdoskop taneczny”, na których poznają sposoby na zwiększanie możliwości ciała w harmonii z psychiką i emocjami. Poznają też kroki i charakterystykę różnych form tanecznych oraz wspólnie je przećwiczą.

Nasze absolwentki z Konińskiego Teatru Tańca przedstawią etiudę „RozumieNIE”, której inspiracją jest język migowy.

Turystyka
Dlaczego przywozimy pamiątki z podróży? Dlaczego szczególnie lubimy pamiątki kulinarne? Jak wybrać właściwą pamiątkę? Co kulinarnego warto przywieźć z wybranych miejsc Polski i świata? Dowiemy się tego na spotkaniu „Pamiątki kulinarne z podróży”!

Program AWF Poznań: pobierz

Nauka i sztuka na obrazie
Inauguracja Festiwalu odbędzie się 8 listopada w Aula Lubrańskiego. Wydarzenie rozpocznie wspólne malowanie obrazu o tematyce „Barwy Nauki i Sztuki”. Artystami będą rektorzy uczelni oraz przedstawiciele instytucji biorących udział w Festiwalu. Powstałe dzieło wraz z podpisami autorów zostanie przekazane na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W XXIV Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki weźmie udział sześć poznańskich uczelni publicznych: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, oraz Poznański Park Naukowo Technologiczny i Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w formie hybrydowej. Wydarzenie dofinansowane zostało z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki oraz ze środków budżetowych Miasta Poznania.