Najpierw teoria, później praktyka – w ramach tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na warsztacie pt. „Boccia nas łączy – boccia grą dla wszystkich” trener reprezentacji Polski Mieczysław Nowak omówił przygotowanie zawodników tej dyscypliny do startów międzynarodowych. Pięć dni później rozpoczął z drużyną udział w Mistrzostwach Europy w Sewilli, na których zdobyli trzy medale – jeden złoty oraz dwa srebrne. Z Polskim Związkiem Bocci od lat współpracuje Zakład Adaptowanej Aktywności Fizycznej AWF Poznań. Współpraca obejmuje projekty naukowe oraz te skierowane do lokalnego środowiska osób ze specjalnymi potrzebami.
Podczas tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jednym z wydarzeń był warsztat przygotowany przez dr Magdalenę Koper z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej pt. „Boccia nas łączy – boccia grą dla wszystkich”. Warsztat cieszył się dużą popularnością wśród uczestników Festiwalu. W jego trakcie zaprezentowano możliwości wykorzystania tej dyscypliny paraolimpijskiej w aktywizacji osób ze specjalnymi potrzebami. Współprowadzącym to spotkanie był Mieczysław Nowak trener reprezentacji Polski w bocci, którego podopieczni od 22 listopada do 1 grudnia walczyli o medale podczas Seville 2021 World Boccia Europe Regional Championships. Reprezentacja odniosła historyczny sukces, trzykrotnie zajmując miejsca na podium – raz pierwsze oraz dwa razy drugie. W mistrzostwach rywalizowało ponad 130 zawodników z 23 krajów.
Stała wieloletnia współpraca Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej z trenerem Mieczysławem Nowakiem oraz Polskim Związkiem Bocci owocuje realizacją zarówno projektów naukowych, jak i tych bezpośrednio skierowanych do lokalnego środowiska osób ze specjalnymi potrzebami. W ramach tej współpracy między innymi wypracowany został system integracyjnych turniejów w bocci, od wielu lat cyklicznie organizowanych przy udziale studentów AWF, realizujących przedmiot „Boccia” na kierunku Wychowanie Fizyczne i Fizjoterapia. Tę dyscyplinę mogą uprawiać osoby z najcięższymi dysfunkcjami narządu ruchu, w tym zaburzeniami centralnego układu nerwowego (min. MPD), dystrofią mięśniową, artogrypozą, wysokimi urazami rdzenia kręgowego itp. Jest to gra zachęcająca do myślenia, taktycznego planowania rozgrywki i prób przewidywania zagrań przeciwnika. Nasz student Wychowania Fizycznego na I roku studiów magisterskich Kamil Skwaryło jest także licencjonowanym sędzią bocci oraz prowadzi profile w mediach społecznościowych oraz vlog „Boccia Na Celowniku” z bieżącymi informacjami ze świata tej dyscypliny paraolimpijskiej.
Serdecznie gratulujemy reprezentacji osiągniętych wyników.
Informacje o bocci na stronie Polskiego Związku Bocci: link
Zdjęcia z mistrzostw Europy w Sewilli: link
Warsztat „Boacia nas łączy – boccia grą dla wszystkich”: link