– Po długiej przerwie spowodowanej pandemią – nowy rok akademicki rozpoczynamy znowu w sposób tradycyjny – w Auli i bez masek – tymi słowami rozpoczął uroczystą inaugurację roku akademickiego 2022/2023 Rektor profesor AWF dr hab. Dariusz Wieliński. W tym roku wydarzenie przybrało wyjątkowy charakter z okazji nadania tytułu doktora honoris causa prof. Robertowi M. Malinie.
Miniony rok akademicki, który został podsumowany w przemówieniu Rektora oraz w filmie przygotowanym przez Dział Marketingu i Karier, pełen był doświadczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną i zmianami koncepcji funkcjonowania szkolnictwa wyższego. Nauczanie przebiegało w formie hybrydowej, a większość konferencji, szkoleń, webinarów naukowych czy spotkań z kandydatami – online. Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem było zakończenie procesu ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Nasza Akademia otrzymała kategorię naukową A w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej i znalazła się w gronie najlepszych jednostek naukowych w kraju.
W przemówieniu Rektor poinformował o realizowanych inwestycjach, które w bieżącym roku podniosły wartość majątku trwałego Uczelni o ponad 10 mln zł. Na listopad zaplanowany jest koniec budowy ośrodka dydaktyczno-socjalnego w Ustroniu Morskim, który ma stać się także miejscem realizacji obozów i praktyk naszych studentów, oraz remont korytarza południowego w Budynku Głównym AWF. JM wymienił zrealizowane inwestycje, tj. m.in. oddana do użytku winda przy rektoracie, przebudowany taras na salę dydaktyczną, zlokalizowany w hali im. prof. Andrzeja Wieczorka.
– U progu nowego roku akademickiego pragnę wszystkim Wam – pracownikom naukowo-dydaktycznym i administracyjnym Uczelni – a także studentom i doktorantom podziękować za ciężką pracę, poświęcony czas i zaangażowanie. Życzę, żeby wszystkim pracowało się tu jak najlepiej i żeby uzyskiwali Państwo satysfakcję z wykonanej pracy. Drodzy Żacy, jak zawsze Was – studentów pierwszego roku – witam najgoręcej w murach naszej Akademii. Szanowni Państwo, Drodzy Studenci i Pracownicy, rok akademicki 2022/2023 w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu uważam za otwarty – zakończył przemówienie Rektor prof. Dariusz Wieliński.
Zgodnie z tradycją, podczas inauguracji nastąpiła immatrykulacja studentów pierwszego roku, a w imieniu społeczności studenckiej głos zabrała przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Agata Nawacka, która nowym studentom gratulowała przyjęcia w poczet studentów naszej Akademii oraz życzyła powodzenia na wybranym kierunku studiów.
Inauguracja była także okazją do nadania stopnia doktora habilitowanego: dr hab. Ewie Malchrowicz-Mośko oraz dr hab. Joannie Gorwie. Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody i wyróżnienia. Złoty Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego przyznano prof. AWF dr hab. Magdalenie Król-Zielińskiej. Decyzją kapituły nagrodę dla Młodych Naukowców – statuetkę „Ciągle Naprzód” w tym roku otrzymał dr Mateusz Rozmiarek.
Jednym z najważniejszych elementów tegorocznej inauguracji było nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Robertowi M. Malinie.
– Prof. Malina to autor kluczowych i pionierskich dla dziedziny naukowej publikacji, których największą zaletą jest synergia teorii z praktyką i wynikająca z nich aplikacyjność. Sposób myślenia i postrzegania przez Profesora problematyki rozwoju dzieci i młodzieży, a szczególnie młodych sportowców, stał się wzorem do naśladowania i jest inspiracją dla kolejnych pokoleń badaczy – odczytał w imieniu Senatu Uczelni prof. AWF dr hab. Jan Konarski.
Następnie głos oddaliśmy naszemu honorowemu gościowi prof. Malinie, który wygłosił wykład inauguracyjny pt. „From physical education to biological anthropology and… return” (Od wychowania fizycznego do antropologii biologicznej i… z powrotem”).
prof. Robert M. Malina (Uniwersytet Teksański w Austin)– światowego formatu naukowiec, mentor i wychowawca wielu pokoleń badaczy dociekających obiektywnej natury biokulturowego kontekstu rozwoju dzieci i młodzieży oraz roli aktywności fizycznej w życiu człowieka. Ceniony przez grono akademickie i trenerów różnych dyscyplin sportu wykładowca. Główny autor podstaw współczesnej koncepcji wykorzystania nieinwazyjnych metod szacowania indywidualnego tempa dojrzewania biologicznego – Bio-banding.
Jego głównym obszarem zainteresowań jest biologiczne wzrastanie i dojrzewanie dzieci oraz młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem sprawności; sport młodzieżowy i młodzi sportowcy oraz potencjalny wpływ aktywności fizycznej i treningu sportowego na zdrowie i sprawność całożyciową.
Autor licznych kluczowych dla dziedziny nauk o kulturze fizycznej i antropologii fizycznej opracowań, wśród których należy wymienić książkę Growth, maturation and physical activity (Human Kinetics 2004). Autor i współautor ponad 1600 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych. Publikowanie jest dla Niego również jedną z głównych metod nauki młodego pokolenia adeptów nauki jak przekazywać i poszerzać wiedzę w odpowiedzialny sposób.
Profesor od 2008 roku współpracuje z naszą Akademią – brał udział w licznych konferencjach i seminariach organizowanych przez AWF, prowadzi wspólne badania z naszymi naukowcami, a także na jego zaproszenie – pracownicy AWF odbyli staż na Uniwersytecie Teksańskim w Austin.