Już 2 kwietnia w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Symulacji i Nauczania Fizjoterapii. To przełomowy projekt, który powstał dzięki dofinansowaniu blisko 4,5 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Program wydarzenia:

Centrum Symulacji i Nauczania Fizjoterapii AWF Poznań to innowacyjna przestrzeń edukacyjna, która zapewni studentom oraz specjalistom dostęp do najnowocześniejszych technologii w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji. Dzięki zaawansowanemu wyposażeniu przyszli fizjoterapeuci będą mogli uczyć się w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistości klinicznej, odpowiadając na rosnące potrzeby pacjentów i wymagania rynku pracy.
Dzięki nowemu sprzętowi studenci będą mieli możliwość pracy w kontrolowanych warunkach nad rzadkimi i skomplikowanymi przypadkami klinicznymi. Pod okiem doświadczonych dydaktyków i badaczy przećwiczą m.in.:
– Rehabilitację pacjentów po udarze mózgu – zarówno w warunkach szpitalnych, gdy pacjent wymaga opieki przyłóżkowej, jak i w kolejnych etapach terapii, z naciskiem na poprawę funkcji motorycznych ręki, takich jak chwytanie, pisanie czy manipulacja przedmiotami.
– Diagnostykę i terapię pacjentów po urazach mięśniowo-szkieletowych – m.in. poprzez ocenę siły mięśniowej, propriocepcji, równowagi oraz wydolności ruchowej, w tym chodu, biegu czy jazdy na nartach. Wykorzystane zostaną najnowocześniejsze protokoły badań oraz obrazowanie USG.
Centrum Symulacji i Nauczania Fizjoterapii zostało wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, które znacząco podniosą jakość edukacji i terapii. Wśród nich znajdują się m.in.:
- Armeo Power – robotyczne urządzenie do rehabilitacji funkcji kończyny górnej,
- Equio – system oceny stabilności posturalnej,
- Bertec Balance Advantage – urządzenie do treningu proprioceptywnego i wzrokowego,
- Humac Norm – sprzęt do zaawansowanych badań i treningu izokinetycznego, izometrycznego oraz biernego.
Otwarcie Centrum to ważny krok w kierunku innowacyjnego kształcenia przyszłych fizjoterapeutów. Dzięki niemu studenci AWF Poznań będą mieli możliwość nauki w warunkach zbliżonych do pracy w profesjonalnych ośrodkach rehabilitacyjnych. To nie tylko szansa na lepsze przygotowanie do zawodu, ale także możliwość prowadzenia zaawansowanych badań naukowych, które przyczynią się do rozwoju fizjoterapii w Polsce.