Kolejny rocznik studentów naszej Akademii poznał i przetestował możliwości innowacyjnego, bionicznego egzoszkieletu, wykorzystywanego w rehabilitacji pacjentów neurologicznych z różnego rodzaju schorzeniami, m.in. po całkowitym lub częściowym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, po udarze lub w przebiegu stwardnienia rozsianego. Warsztat odbył się w środę, 8 grudnia br., w auli AWF Poznań.
Egzoszkielet rehabilitacyjny stosuje się głównie u pacjentów, u których został zaburzony lub utracony prawidłowy wzorzec chodu. Sprzęt umożliwia bardzo ważną dla ogólnego stanu zdrowia, pionizację pacjentów, nawet pacjentów wyższych i cięższych od opiekujących się nimi fizjoterapeutów. Ćwiczenia w egzoszkielecie pozwalają także usprawniać chorych w nadziei na rozwój technologii medycznych i w przygotowaniu do nowatorskich rozwiązań terapeutycznych dostępnych w przyszłości.
Prezentowany egzoszkielet zbudowany jest m.in. z czterech silników umiejscowionych w okolicy stawów kolanowych oraz biodrowych. Pracują one w trzech trybach, pozwalając regulować intensywność ćwiczeń pacjentów. W systemie można ustawić długość oraz wysokość kroku, szybkość wstawania oraz siadania. Terapeuta otrzymuje także informacje zwrotne, o tym w jakim stopniu silniki urządzenia wspierały pacjenta w stawianiu kroków. Egzoszkielet dzięki zasilaniu z akumulatorów umożliwia ćwiczenie chodu nawet przez 40 minut.
Warsztat w auli Akademii zorganizowała i poprowadziła dr inż. Wiktoria Śpikowska-Pawelec z Zakładu Biomechaniki AWF Poznań. Prelegentkami były mgr Anna Krzyżańska oraz mgr Katarzyna Wacławiak z Pracowni Rehabilitacji Biometrycznej UMP. W prezentacji brał także udział pacjent, pan Nikodem Prządka, który będąc po urazie rdzenia kręgowego, na co dzień korzysta z egzoszkieletu w swojej rehabilitacji. Ciekawie podzielił się swoimi spostrzeżeniami i oceną stosowania sprzętu.
Podczas spotkania padło dużo pytań od studentów fizjoterapii, których zainteresowało m.in., ile czasu potrzeba, aby pacjent przyzwyczaił się do egzoszkieletu, postawił pierwsze kroki? Czy istnieje technologia chodzenia bokiem lub tyłem? W ramach warsztatów jedna reprezentantka studentów osobiście przetestowała działanie urządzenia.
Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i firmą Technomex. Organizatorzy za pomoc w koordynacji warsztatów dziękują Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. AWF dr hab. Urszuli Czerniak oraz pracownikom Działu Marketingu i Karier i Sekcji Współpracy z Zagranicą.