Kolejny rocznik studentów naszej Akademii poznał i przetestował możliwości innowacyjnego, bionicznego egzoszkieletu, wykorzystywanego w rehabilitacji pacjentów neurologicznych z różnego rodzaju schorzeniami, m.in. po całkowitym lub częściowym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, po udarze lub w przebiegu stwardnienia rozsianego. Warsztat odbył się we wtorek, 5 grudnia br., w Auli AWF Poznań.

Kto może skorzystać z rehabilitacji przy pomocy egzoszkieletu? Czy istnieją przeciwwskazania? Jak wpływa na organizm pionizacja z użyciem bionicznego szkieletu? O możliwościach nowoczesnej technologii oraz o swoich doświadczeniach w pracy z pacjentami opowiedziała mgr Anna Krzyżańska z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Egzoszkielet rehabilitacyjny wykorzystywany jest głównie u pacjentów, u których został zaburzony prawidłowy wzorzec chodu lub go nie ma. Sprzęt umożliwia także fizjoterapeutom, bardzo ważną dla ogólnego zdrowia, pionizację pacjentów wyższych i cięższych od nich samych.

Prezentowany egzoszkielet zbudowany jest m.in. z czterech silników umiejscowionych w stawach kolanowych oraz biodrowych. Pracują one w trzech trybach, które wpływają na intensywność ćwiczeń pacjentów. W systemie można ustawić długość oraz wysokość kroku, szybkość wstawania oraz siadania. Terapeuta otrzymuje także informacje zwrotne, o tym w jakim stopniu silniki urządzenia wspierały pacjenta w stawianiu kroków. Egzoszkielet umożliwia ćwiczenie chodu nawet przez 40 minut.

Pokaz w naszej Uczelni po raz kolejny zorganizowała dr inż. Wiktoria Śpikowska-Pawelec z Zakładu Biomechaniki we współpracy z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i firmą Technomex.