„Body& Mind – kształcenie przyszłości” – to tytuł webinaru, który odbędzie się 17 czerwca br. wieczorem z udziałem specjalistów z AWF Poznań. Opowiedzą o tym, jakie korzyści dla ciała i samopoczucia psychicznego dają takie formy ruchu, jak taniec czy pilates, i dlaczego te korzyści są tak duże. Webinar zainauguruje prof. dr hab. Ewa Wycichowska związana z Zakładem Tańca AWF Poznań, wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca. Spotkanie poprowadzi mgr Paulina Wycichowska, wykładowca w Zakładzie Tańca AWF Poznań.

Podczas spotkania online 17 czerwca, w g. 19.30-21 wystąpią wykładowcy z AWF, realizujący m.in. program nowo utworzonych w tym roku w naszej Uczelni studiów magisterskich Taniec w kulturze fizycznej, na którym będzie można uzyskać dyplom specjalisty Body&Mind. Myślą przewodnią webinaru będzie zapoznanie z tematem koncepcji Body&Mind i zainspirowanie uczestników do poznania obszarów kształcenia w tej koncepcji, jako procesu integracji psychofizycznej.

Specjaliści opowiedzą o interdyscyplinarnym funkcjonowaniu ciała i umysłu w ruchu, wprowadzając do zagadnień o tym, co i jak formułuje integrację psychofizyczną i dlaczego jest to ważne w kreowaniu zdrowia. Wprowadzą do współczesnej neurobiologii w sterowaniu ruchem i postawie ciała, przedstawią taniec i metodę pilates, jako przykłady form ruchu stymulujące biologiczny i psychologiczny potencjał człowieka. Zaprezentują też perspektywy zawodowe specjalisty Body&Mind.

W programie spotkania:

– INAUGURACJA:

Prof. dr hab. w dziedzinie sztuk muzycznych Ewa Wycichowska – związana z Zakładem Tańca AWF Poznań. Primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, nauczyciel akademicki w UMFC w Warszawie. Choreograf – autorka przeszło 80 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA. W latach 1988-2016 dyrektor Polskiego Teatru Tańca i prezes Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii. Swoim wieloletnim doświadczeniem służy studentom w kształceniu dotyczącym pogłębionej świadomości ciała oraz ruchu w kreatywnych formach integracji psychofizycznej z naukową analizą działań.

PREZENTACJE:

– „DLACZEGO, GDY MIĘŚNIE ĆWICZĄ, CZUJEMY SIĘ LEPIEJ?”
Prof. dr hab. Ewa Ziemann, wykładowca w Katedrze Kinezjologii Sportu AWF Poznań. W swojej pracy badawczej zajmuje się fizjologią wysiłku fizycznego, w tym mechanizmami wspomagającymi lub ograniczającymi zmiany adaptacyjne w podejmowanej aktywności fizycznej. Jest autorką licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Od 10 lat opiekuje się w zakresie swoich kompetencji olimpijką i złotą medalistką w rzucie młotem Anitą Włodarczyk. Jest członkinią Komisji ds. Edukacji Przeddyplomowej i Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego działającego przy KIF.

– „NEUROBIOLOGIA TAŃCA”
Prof. AWF dr hab. nauk biologicznych Hanna Drzymała-Celichowska z Zakładu Neurobiologii AWF Poznań. Badania naukowe prof. Drzymały-Celichowskiej dotyczą głównie zmienności cech jednostek ruchowych i elektrofizjologicznych cech motoneuronów.
Członek Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

– „CZY MOŻNA BIOMECHANICZNIE ZMIERZYĆ TANIEC?”
Dr Joanna Gorwa
– fizyk medyczny, biomechanik, instruktor tańca sportowego, nauczyciel akademicki, adiunkt w Katedrze Biomechaniki AWF Poznań. Od 2000 roku zajmuje się przeciążeniami układu ruchu tancerzy zawodowych w Polsce. Zainteresowania naukowe doktor Gorwy dotyczą takich problemów związanych z profesjonalnym tańcem jak m.in.: poziom mocy rozwijanej przez zespoły mięśniowe tancerzy podczas wyskoku dosiężnego oraz „skoczności”, związki pomiędzy najczęściej występującymi kontuzjami u tancerzy zawodowych a konkretnymi elementami choreograficznymi tańca klasycznego i współczesnego, analiza kinematyki ruchu oraz techniki wykonania elementów tanecznych, psychologiczne aspekty tańca zawodowego.Doktor Joanna Gorwa opracowała własną metodologię nauki tancerza w Polsce takich przedmiotów jak: kinezjologia, podstawy biomechaniki tańca i fizyka tańca. W roku 2013 pracowała w Komisji Eksperckiej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w projekcie Druga Kariera Młodych Seniorów. Projekt ten dotyczył modelu postępowania w zakresie reorientacji zawodowej dla osób wcześniej kończących karierę – sportowców i tancerzy.

– „METODA PILATES JAKO PROCES INTEGRACJI PSYCHOFIZYCZNEJ”
mgr Maria Tarnas – nauczyciel akademicki, związana z Zakładem Tańca AWF Poznań. Nauczyciel metody pilates, specjalista treningu prozdrowotnego. W 18-letnim doświadczeniu w pracy treningowej oraz jako manager projektów z zakresu zdrowia i aktywności fizycznej kieruje się interdyscyplinarnym podejściem do rozwoju człowieka. Dzieli się swoją wiedzą i pasją ze studentami promując nowoczesne metody kształcenia. Nurt zainteresowań naukowych dotyczy analizy wpływu metody pilates na stan zdrowia w różnych stanach klinicznych.

– „TANIEC A INTEGRACJA PSYCHOFIZYCZNA”
mgr Paulina Wycichowska – nauczyciel akademicki kierunku Taniec w kulturze fizycznej, związana z Zakładem Tańca AWF Poznań. Choreograf, pedagog tańca, arteterapeutka, trenerka Pilates Core, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I mind the step. Członkini Polskiego Forum Choreologicznego i ZASP. Interesuje ją holistyczne i interdyscyplinarne podejście do człowieka, procesów nauczania i uczenia się oraz uprawiania i upowszechniania sztuki. Prowadzi również treningi uważności i kreatywności w ramach warsztatów arteterapeutycznych i rozwojowych. W swoich różnorodnych aktywnościach dzieli się przekonaniem w transformującą moc tańca jako dziedziny sztuki, nauki, terapii i komunikacji.

– PROWADZENIE: mgr Paulina Wycichowska.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na platformę Zoom w czwartek. Start g. 19.30:
Link do spotkania: link
Passcode: body&mind