Kolejna grupa studentów zagranicznych, stypendystów programu Erasmus+ zawitała w progi naszej uczelni. Biuro Współpracy z Zagranicą zorganizowało dla nich  liczne  imprezy integracyjne. W spotkaniu uczestniczyli również polscy studenci, którzy będą wspierać  ich w zmaganiu z wyzwaniami wiążącymi się ze studiowaniem w obcym kraju.
Relacje polskich studentów z wybranych imprez:

„Dnia 2 lutego br. nowi studenci programu Erasmus+ zostali uroczyście powitani w murach naszej uczelni przez przedstawicieli Biura Współpracy z Zagranicą. Spotkanie organizacyjne poprzedziło wykład o Polsce, przeprowadzony przez Pana mgr Marka Piastę, podczas którego nowi studenci zasmakowali co nieco historii i kultury naszego kraju. Wiedzę zdobytą podczas wykładu z pewnością wykorzystają nie raz podczas pobytu w Polsce. Kolejnym gościem zaproszonym aby przywitać przybyłych stypendystów był Pan Michał Kaczmarek, reprezentujący Urząd Miasta, który w ciekawy i zwięzły sposób przedstawił jak wygląda studiowanie w Poznaniu, ujmując zarówno rozrywkowe nocne życie żaków jak i możliwości podjęcia stażu lub pracy w naszym mieście po zakończonym stypendium. Część powitalną odbywającą się na terenie kampusu zakończyło krótkie spotkanie z pracownikami biblioteki. Studenci zostali zapoznani z książkowymi zbiorami oraz z zasadami korzystania z czytelni.

Nieco zmęczeni i zgłodniali udali się do Gospody Poznańskiej, gdzie czekały na nich tradycyjne polskie potrawy. Jak sami przyznali żur i placki ziemniaczane, których mieli okazję skosztować, nie tylko ich rozgrzały ale też dodały sił do wzięcia udziału w kolejnych przygotowanych atrakcjach. Bowiem po zakończonym obiedzie, przy Al. Marcinkowskiego wsiedli do zabytkowego tramwaju, którym przebyli trasę Traktu Królewsko – Cesarskiego. Z ogromną uwagą i zaciekawieniem słuchali przewodnika Pana Marka Piasta, gdyż podróż odbywała się bez innych pasażerów, a tramwaj zarezerwowany był tylko i wyłącznie dla grupy.

Ostatnim i jak się okazało najciekawszym dla studentów punktem programu była wizyta w Kompanii Piwowarskiej, zwieńczona pogaduszkami przy piwnej degustacji. Zmęczeni lecz zadowoleni studenci wrócili do akademika aby przygotować się na kolejny dzień wrażeń”.
Aleksandra – studentka Turystyki i Rekreacji II SUM

„Drugi dzień Integration Week rozpoczął się od spotkania koordynatorów ze studentami zagranicznymi.

Po krótkich zebraniach całą grupą ruszyliśmy „w miasto”. W planie mieliśmy zwiedzanie Muzeum Rogala Święto- marcińskiego, centrum interpretacji dziedzictwa – Bramy Poznania oraz wspólną zabawę na lodowisku poprzedzoną obiadem w popularnym centrum handlowym Malta.

W Muzeum Rogala Świętomarcińskiego studenci wysłuchali krótkiej historii powstania smakołyku oraz aktywnie uczestniczyli w prezentacji przygotowania rogala. Mieli też okazję poznać kilka polskich zwrotów i słów, charakterystycznych dla gwary Poznańskiej.

Spacerując w stronę Bramy Poznania, zdążyliśmy odwiedzić Stary Rynek. Mieliśmy szczęście trafić akurat na godzinę 12:00, dzięki czemu studenci mogli zobaczyć najbardziej charakterystyczną atrakcję Poznania jaką są bodące się na wieży Ratusza koziołki. Po zrobieniu zadawalającej ilości zdjęć przez każdego studenta ruszyliśmy dalej. Kolejnym punktem była Brama Poznania, interaktywne muzeum dokumentujące historię miasta oraz Polski. Podczas zwiedzania studenci mieli okazję poznać dzieje Państwa Polskiego, zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w średniowiecznej Polsce, jak również zobaczyć ewolucję miasta Poznania na przełomie wieków.

Wspólny posiłek w Pizza Hut był okazją do lepszego poznania się, dyskusji i wymiany zdań również na temat  zwyczajów żywieniowych w ojczystych krajach naszych kolegów i koleżanek.

Ostatnia atrakcja – jazda na łyżwach rozgrzała wszystkich zmarzniętych poprzednim spacerem. Pomimo tego, że dla wielu studentów był to pierwszy kontakt z jazdą na łyżwach, każdy bez wyjątku wszedł na lód i starał się bawić jak najlepiej.

Na końcu wszyscy wrócili do akademika, wyczekując atrakcji zaplanowanych na sobotę.

W sobotę wszyscy wzięli udział w wieczorze „ Folk me dance tonight”. Studenci mieli przyjemność zobaczyć jak wyglądają tradycyjne polskie tańce, takie jak: krakowiak, kujawiak czy oberek, przyjrzeć się tradycyjnym strojom oraz zatańczyć razem z tancerzami Zespołu Tańca Ludowego Poznań AWF. W tańce wplecione były ludowe gry i zabawy, nie obyło się bez salw śmiechu podczas gry w „ Chusteczkę Haftowaną”.Była to dobra okazja do zobaczenia tradycyjnych polskich strojów i tańców ludowych („Krakowiak”, „Marynia)” oraz poznania podstawowych kroków tanecznych pod okiem tancerzy tańca ludowego. Cała impreza odbywała się przy muzyce na żywo. Zaprezentowano unikatowe instrumenty muzyczne takie jak: kozioł weselny,cymbały rzeszowskie oraz dudy wielkopolskie. Ponadto studenci mieli okazję przymierzyć typowe, ludowe stroje. Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka w postaci poczęstunku.

Joanna  – studentka Fizjoterapii I SUM