Kuratorium Oświaty w Poznaniu po raz pierwszy organizuje Wielkopolski Konkurs Wychowania Fizycznego w ramach wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych. Jest to bezprecedensowa w skali kraju inicjatywa – dotychczas konkursy organizowane były tylko z przedmiotów językowych i ścisłych. Laureaci mogą wygrać przyjęcie do wybranej szkoły ponadpodstawowej, stawka jest więc wysoka. Członkami Komisji Konkursu Wychowania Fizycznego są prof. AWF dr hab. Michał Bronikowski (przewodniczący) oraz prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska.

Celem organizacji pionierskiego w skali kraju konkursu jest zachęcenie uczniów szkół podstawowych do aktywności fizycznej z zachowaniem zasad zdrowia i bezpieczeństwa, zapoznanie ich z różnymi formami wysiłku fizycznego, a także popularyzacja wiedzy historycznej i metodycznej dotyczącej sportu. Hasło „W zdrowym ciele zdrowy duch” nabrało dodatkowej siły w obecnej, trudnej sytuacji, w której – przez izolację i ograniczenia związane z pandemią – znalazła się psychika dzieci i młodzieży.

Konkurs przeprowadzony będzie w trzech etapach: I. etap szkolny (23 października br.), II. etap rejonowy (21 stycznia 2021 r.), III. etap wojewódzki (17 marca 2021 r.). Wymagania konkursowe dla uczestników dotyczą ogólnej sprawności, znajomości zasad i umiejętności technicznych w piłce nożnej, siatkówce i unihokeju, lekkiej atletyki, gimnastyki bez przyrządów, rekreacji oraz bezpiecznego uprawiania sportu. Ponadto na stopniu rejonowym i wojewódzkim wymagana jest znajomość zagadnień dotyczących wiedzy o igrzyskach olimpijskich i sukcesach polskich olimpijczyków w latach 2000-2016 oraz historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w latach 1867-2017.

Za organizację konkursu odpowiada Wojewódzka Komisja Konkursowa powołana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Jej członkami są prof. AWF dr hab. Michał Bronikowski (przewodniczący), prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska oraz nauczyciel przedmiotu w szkole podstawowej Rafał Skomra.

Dodatkowe informacje oraz zakres wymagań konkursowych dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu: link

Prof. AWF dr hab. Małgorzata Bronikowska zaproszona została także do udziału w panelu dyskusyjnym organizowanym przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. edukacji, młodzieży, sportu i kultury. Panel poświęcony jest roli sportów tradycyjnych w przyszłości.