Program Erasmus+ od lat cieszy się dużym powodzeniem. Zagraniczne wymiany studenckie to zawsze okazja do poznania nowej kultury, nowego języka, do podróżowania a także nawiązania nowych znajomości. 2 października 2023 roku nowi studenci programu Erasmus+ zostali uroczyście powitani w murach naszej uczelni. „Erasmusi” przybyli z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Malty, Francji i Turcji.W ramach zorganizowanego przez Sekcję Współpracy z Zagranicą „Integration week”, odbyły się wykłady dotyczące historii i kultury naszego kraju, warsztaty z języka polskiego oraz komunikacji międzykulturowej. Nie zabrakło też imprez o charakterze sportowym.


Po krótkim zwiedzaniu naszego kampusu studenci udali się na wycieczkę z P. mgr Markiem Piasta, który pełnił rolę przewodnika. Trasa wiodła traktem Królewsko- Cesarskim przez najciekawsze zakątki Poznania. Wygląd naszego miasta okazał się dużym zaskoczeniem ze względu na wszechobecny remont. Ostatnim punktem programu był Stary Rynek, który niestety nie prezentował się najlepiej. Sytuację uratował jednak wyśmienity obiad w postaci tradycyjnego polskiego żurku oraz pysznych pierogów.
W Rogalowym Muzeum Poznania studenci dowiedzieli się ciekawostek na temat tradycyjnych rogali świętomarcińskich, mieli okazje nie tylko ich spróbować, ale także samemu przygotować, pomagając mistrzowi w ich wypieku.


Prawdziwym wyzwaniem okazały się warsztaty z języka polskiego z mgr Kamilą Gandecką. Język polski studenci ocenili jako wyjątkowo trudny jednak już po kilku lekcjach odśpiewali wspólnie „sto lat”. Dużą popularnością cieszył się cykl warsztatów prowadzonych przez dr hab. Karolinę Buczkowską-Gołąbek dotyczących komunikacji międzykulturowej. W ramach zaproponowanych ćwiczeń i zabawy studenci mieli od razu możliwość doświadczenia specyfiki komunikacji w pracy grupowej oraz wzajemnego poznania się.

Po Interaktywnej lekcji historii w Bramie Poznania studenci otrzymali prawdziwy zastrzyk adrenaliny zjeżdżając kolejką górską oraz pokonując 12 metrów nad ziemią czarną trasę w parku linowym „Pyrland” na Malcie. Po trudach wspinaczki prawdziwym relaksem było wspólne wyjście do Fly Parku w galerii M1, który okazał się prawdziwym rajem dla osób, które kochają aktywność fizyczną na wesoło.


Atrakcją była również wycieczka do Centrum Szyfrów Enigma. Studenci obejrzeli unikalną ekspozycję, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy, a także prezentuje sposoby utajniania informacji na przestrzeni dziejów. Dzięki multimedialnej ekspozycji studenci zapoznali się z historią złamania przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego szyfrów niemieckiej maszyny Enigma.
Wystawa ta upowszechnia i popularyzuje tę nieznaną historię, bo wkład polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej jest nadal słabo znany lub zupełnie zapomniany.

Wspólne wyjścia i imprezy sportowe miały na celu ułatwienie zagranicznym studentom integracji ze społecznością lokalną i akademicką. Welcome Week był czasem, podczas którego nasi goście z zagranicy mogli doświadczyć pierwszego kontaktu z obcą dla nich kulturą. Jednak to dopiero początek przygody, jaka czeka ich w tym semestrze! Prawdziwe życie studenta w Polsce dopiero przed nimi!