W roku akademickim 2014/2015 Biuro Współpracy z Zagranicą zorganizowało dla studentów zagranicznych programu „Erasmus+” oraz polskich studentów liczne imprezy integracyjne.
Celem naszych działań było ułatwienie zagranicznym studentom integracji ze społecznością lokalną oraz akademicką i wspieranie ich w zmaganiu z wyzwaniami wiążącymi się ze studiowaniem w obcym kraju. Spotkania miały również pomóc w adaptacji wśród multikulturowej grupy kolegów i koleżanek.
Ze względu na charakter naszej uczelni większość organizowanych eventów miało charakter sportowy, promujący formy aktywnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu (turnieje: bowlingowy i paintballowy, gry i zabawy w parku linowym, na torze saneczkowym lub w największym wodnym kompleksie rekreacyjnym w Polsce – w Termach Maltańskich). Dla studentów Hiszpanii i Portugalii nie lada wyzwaniem było Ice Party na lodowisku nad Jeziorem Maltańskim. Żywe rytmy były doskonałą okazją, żeby przełamać „ pierwsze lody” między polskimi studentami i „Erasmusami”. Cześć studentów założyła po raz pierwszy na nogi łyżwy i z przerażeniem stawiała pierwsze kroki na lodzie. Polscy studenci zorganizowali szybki kurs nauki jazdy oraz liczne konkursy i atrakcje.
Nie zabrakło też imprez przybliżających naszą bogatą kulturę i historię. Wizyta w „Bramie Poznania”, nowopowstałym muzeum pozwoliła zapoznać się z dziejami naszego miasta i początkami państwa polskiego. Dodatkową atrakcją była przejażdżka zabytkowym tramwajem ulicami Poznania.
Zachwyt wzbudził magiczny Kraków, dawna stolica i nekropolia królów Polski, który studenci ujrzeli dzięki wycieczce zorganizowanej przez BWZ przy współpracy z mgr Markiem Piasta.
Piękno polskiego krajobrazu, bogactwo flory i fauny odkryli odwiedzając Dolinę Prądnika, Ojcowski Park Narodowy. Jednak największe emocje wywołała wizyta w Oświęcimiu, największym niemieckim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Auchwitz – Birkenau. Wspomnienia pozostaną na zawsze.
Wzajemna wymiana poglądów, myśli, doświadczeń, poznanie różnic kulturowych, budowanie międzykulturowej i międzynarodowej integracji to wartości, dla których warto organizować tego typu przedsięwzięcia.
Oto relacje studentów z wybranych imprez:
Welcome Days” – powitanie studentów Erasmus+ 2014/2015
W poniedziałek 6-go października studenci, którzy podjęli naukę na naszej uczelni wzięli udział w spotkaniu mającym charakter powitania. Następnie wraz z tutejszymi studentami udali się do uczelnianej biblioteki. Po zwiedzeniu kampusu studenci zostali zaproszeni do restauracji Pyra Bar, zlokalizowanej przy ul. Strzeleckiej, w centrum miasta. Podana została zupa oraz drugie danie wraz z deserem. Główną rolę podczas obiadu odgrywał ziemniak, który jednocześnie przyczyniał się do zapoznania z drobnym elementem poznańskiej oraz wielkopolskiej kultury. Po posiłku grupa udała się w okolice Placu Wolności w oczekiwaniu na zabytkowy tramwaj, którego zadaniem było przybliżenie wizerunku miasta Poznania. Wycieczce towarzyszył błyskotliwy przewodnik. Ostatnim przystankiem tramwaju było Franowo, na którego obszarze znajduję się m.in. Browar „Lech”. Grupa studentów z Europy miała okazję być świadkiem wyrobu piwa i kompleksowo zapoznać się z procesem oraz historią piwowarstwa na obszarze wielkopolski i kraju. Poniedziałkowe spotkanie zakończyło się degustacją piwa Lech”
Iwona Maćkowska II SUM Turystyka i Rekreacja
„W dniu 7 października 2014 odbyła się druga część organizowanych przez Biuro Wspołpracy z Zagranicą „Welcome Days”. Tego dnia w wydarzeniu wzięło udział 19 uczestników programu Erasmus, jak również 6-ciu studentów z Polski, którzy pełnili rolę przewodników dla wspomnianych studentów zagranicznych. Celem tego dnia było zwiedzenie Bramy Poznania, jak również atrakcji turystycznych w postaci kolejki górskiej oraz parku linowego.
Pierwszym przystankiem była Brama Poznania, nowopowstałe muzeum dokumentujące historię miasta oraz Polski. Podczas zwiedzania studenci mieli okazję poznać dzieje początków Państwa Polskiego, zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w średniowiecznej Polsce, jak również zobaczyć ewolucję miasta Poznania na przełomie wieków. Muzeum obfitowało w filmy dokumentalne, teksty, obrazy i wizualizacje, dzięki czemu studenci zagraniczni z chęcią poznawali historię Polski. Zainteresowała ich na tyle, że ledwo udało się zdążyć na umówiony wcześniej lunch w restauracji Pizza Hut w Galerii Malta.
Po obfitym lunchu podzieliliśmy się na dwie grupy, gdzie jedna pozostała przy kolejce górskiej a druga skierowała się w stronę parku linowego.
W parku linowym studenci poznali zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się w uprzęży wspinaczkowej na dużych wysokościach, jak również zasady bezpiecznego zjazdu tyrolskiego (tzw. tyrolki). Wszystkie działania zostały przećwiczone „na sucho” na ziemi, po czym pierwsi studenci ruszyli w kierunku drabiny na najdłuższą możliwą ścieżkę – średnią (ze względu na wysokość względem pozostałych). Podczas wspinaczki studenci przetestowali swoje umiejętności równowagi, koordynacji ruchowej, gibkości, a przede wszystkim zwyciężyli z 15-ma metrami powietrza pod nogami. Często dało się słyszeć okrzyki radości studentów zjeżdżających na tyrolce. Ostatecznie wszyscy szczęśliwie i bezpiecznie wrócili na ziemię.
Po wymianie wrażeń zamieniliśmy się z grupą z kolejki górskiej i zajęliśmy jej miejsce. Tym razem studenci dobrali się w dwójki i wsiedli do kolejki, która po wolnym wjeździe do góry bardzo szybko i kręto zabrała studentów z powrotem do punktu wyjścia. Tym razem nie potrzeba było żadnych specjalnych umiejętności, szybkość zjazdu zależała jedynie od użytkowania hamulca przez studentów, a ci unikali go w miarę możliwości.
Po paru informacjach organizacyjnych studenci wyrazili zdecydowane zadowolenie z wszystkich atrakcji, jakie odbyły się tego dnia. Nie da się jednak ukryć, że park linowy zrobił na nich największe wrażenie. Drugi i zarazem ostatni dzień Welcoming Days pozwolił studentom zagranicznym bliżej poznać historię Państwa Polskiego i zobaczyć jakie atrakcje turystyczne oferuje Poznań. Wszyscy zgodnie przyznali, że były to bardzo dobrze spędzone dwa dni, zarówno pod względem nowej wiedzy, jak i nowych doświadczeń”.
Patryk Lewandowski – II SUM Fizjoterapia
Turniej paintballowy dla studentów programu „Erasmus+”
6 listopada br. Biuro Współpracy z Zagranicą zorganizowało dla studentów zagranicznych programu „Erasmus+” oraz grupy polskich studentów wycieczkę do Kinepolis na laserowy paintball.
Studenci zagrali w grę LaserMAx w specjalnie stworzonej do tego arenie o powierzchni 400 m2. Wewnątrz areny czekały na nich liczne atrakcje: sala luster, labirynt, sala żywych trupów oraz walka pomiędzy oponami i wrakiem kultowego Małego Fiata. Efekty świetlne i niezwykła muzyka przeniosły ich w świat gier laserowych i zapewniły niezapomniane wrażenia. Każdy z graczy ubrany był w specjalną kamizelkę, wyposażoną w czujniki, które reagują na wiązkę laserową. Indywidualni gracze zdobywali punkty poprzez trafianie w przeciwników. Ilość zdobytych punktów decydowała o wygranej drużyny. Każda z drużyn rozpoznawała własnych graczy poprzez kolor lampek na kamizelkach i kolor karabinków.
Oto relacja jednej z polskich studentek:
„Dnia 6 listopada 2014 roku razem z grupa studentów z wymiany zagranicznej z programu Erasmus plus wybraliśmy się na PAINTBALL LASER do Kineapolis w Poznaniu.
Dokładnie o 18:40 zjawiliśmy się w przedsionku LaserMaxa. Tam podzieliliśmy się na trzy grupy po sześć osób, a pracownica poinstruowała nas, które „kamizelki” mamy włożyć i jak mamy używać laserowej broni oraz w zależności od podziału na zespoły jakie obowiązują nas reguły gry. Dla jednej grupy cala zabawa trwała 15 minut. Po zakończeniu każdej rozgrywki na ekranie pojawiały się wyniki poszczególnych graczy, ich bilans trafień w poszczególnych zawodników, a także ile razy sami zostali postrzeleni, wiec wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć swoje osiągnięcia. W tym czasie następna ekipa przygotowywała się do wejścia na plac gry. Zabawę zakończyliśmy około godziny 20:00 w wyśmienitych nastrojach”
Marta Furmanek, Fizjoterapia I SUM
Turniej bowlingowy dla „Erasmusów”
14 listopada br. Biuro Współpracy z Zagranicą zorganizowało w Ośrodku Przywodnym POSiR Rataje turniej bowlingowy dla studentów zagranicznych programu Erasmus+.
„14 listopada 2014 roku grupa stypendystów programu Erasmus + wraz z opiekunami, których rolę wypełniają polscy studenci, udała się do Ośrodka Przywodnego na Ratajach zweryfikować swoje umiejętności na torach bowlingowych. Uczestnicy podzielili się na cztery grupy, zajmując dostępne tory i rywalizowali między sobą podczas dwóch godzin, od 18 do 20, które mogli spędzić na kręgielni. Łatwo było zauważyć, iż męskie mięśnie z dużo większą siłą odrzucały kule. Jednak w tej zabawie nie siła jest najważniejsza a taktyka. Niejedna dziewczyna mogłaby uczyć swoich kolegów strategii obchodzenia się z kulą. Po dwugodzinnym wysiłku fizycznym na uczestników czekała pizza, która pozwoliła uzupełnić zużytą podczas gry energię. Pełni pozytywnych emocji i w fantastycznych humorach wróciliśmy do akademika”
Iwona Maćkowska- I SUM, Wydział Turystyki i Rekreacji
Termy Maltańskie – wodne atrakcje dla „Erasmusów”
Termy Maltańskie to kolejna atrakcja zorganizowana dla studentów zagranicznych naszej uczelni przez Biuro Współpracy z Zagranicą. 18 listopada br. grupa „Erasmusów” i polskich studentów odwiedziła najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o całkowitej powierzchni lustra wody 5000 m2, 14 pomieszczeń na 1000 m2 tworzy Świat Saun. Kompleks wykorzystuje naturalne wody termalne.
Oto relacja jednej z polskich studentek:
„18 listopada odbyła się wyjcieczka do Term Maltańskich dla studentów przebywających na wymianie w ramach programu Erasmus+. Studentom z zagranicy wyjście bardzo przypadło do gustu, jak sami określi :”było to coś nowego i bardzo przyjemnego w te chłodne jesienne dni”. Panowała bardzo przyjazna i miła atmosfera.
Podsumowując wyjście było udanym pomysłem i strzałem w dziesiątkę. Z pewnością pomogło jeszcze bardziej zintegrować grupę”.
Katarzyna Byczyk, I SUM, Wydział Turystyki i Rekreacji