Już w sierpniu rusza XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE! Artyści z różnych zakątków świata zaprezentują swój folklor na wielkopolskich scenach i nie tylko. Najbardziej widowiskowe wydarzenie – koncert finałowy odbędzie się na boisku Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Festiwal potrwa 9 dni – od 9 do 17 sierpnia 2024 roku.

W festiwalu weźmie udział 8 zespołów z 7 krajów: Czarnogóry, Japonii, Peru, Gruzji, Kolumbii, Kenii oraz Polski.

Bardzo się cieszymy, że w tym roku do naszej festiwalowej rodziny dołączą zespoły z Peru i Czarnogóry, których folkloru nie mieliśmy jeszcze okazji podziwiać na integracyjnych scenach – podkreśla Aleksandra Kuś, dyrektorka biura organizacyjnego Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE.

Przegląd rozpocznie się w sobotę, 9 sierpnia Biesiadą Ludową, czyli koncertem inauguracyjnym w poznańskim Parku Wilsona. W sobotę przeniesiemy się do Swarzędza i Wągrowca. Następnego dnia spotkamy się w Obornikach Wielkopolskich oraz we Wronkach. W kolejnych dniach artyści odwiedzą również Nowy Tomyśl oraz Mirosławiec. W programie nie zabraknie także nieodłącznej już części INTEGRACJI, czyli Turnieju Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka” w Klubie na Fali (12 sierpnia) oraz warsztatów haftu koralikowego (9 sierpnia, 14 sierpnia). Poza tym odbiorców czekają taneczne warsztaty, symboliczne świętowanie wpisania poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, msza ekumeniczna oraz przemarsze – jednym słowem, moc ludowych atrakcji.

Organizatorzy starają się, by festiwalowe koncerty były niesamowitym przeżyciem zarówno dla publiczności, jak i uczestników. Podczas koncertu finałowego prezentowane są najlepsze punkty programu zespołów. Do jego organizacji buduje się kilka scen, wykorzystuje kilkadziesiąt reflektorów oraz ponad sto mikrofonów, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Co roku na miejsce koncertu finałowego wybierana jest nowa, nie zawsze oczywista lokalizacja.

W tym roku wracamy do korzeni – na boisko Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, na której to zaczęła się nasza historia. To Uczelnia, która od 2001 roku jest jednym z głównych organizatorów festiwalu – komentuje Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE. Koncert finałowy odbędzie się 17 sierpnia o godzinie 21:00.

Każda edycja festiwalu jest na swój sposób wyjątkowa i inna. W tym roku festiwalowe wydarzenia będą odbywać się pod hasłem „Gawędy na skrzyżowaniu”.

– Tym hasłem chcemy nawiązać do spotkań kultur, historii i opowieści przekazywanych przez pokolenia. Temat podkreśla różnorodność i bogactwo folkloru, ale także główny cel festiwalu, czyli integrację i wymianę międzykulturową – zaznacza Zuzanna Kowalewska, rzeczniczka prasowa ŚPF INTEGRAJCE.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Dla tych, którzy nie mogą pojawić się na koncercie finałowym, przewidziana została transmisja online. Więcej informacji na stronie www wydarzenia: