Jak minimalizować negatywny wpływ kilkugodzinnego wpatrywania się w ekrany smartfonów? Jak poradzić sobie ze zwyrodnieniami kręgosłupa w odcinku szyjnym? To będzie tematem webinaru naukowego dr Marty Flis-Masłowskiej z Katedry Fizjoterapii Klinicznej AWF Poznań, który odbędzie się w najbliższy piątek, 22 października, o godz. 18. Transmisja na platformie ZOOM.

Na szeroko rozumiany ból szyi i karku cierpi od 30 do 50 proc. społeczeństwa na świecie. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowa postawa ciała przy długotrwałym korzystaniu z urządzeń mobilnych, prowadząca do tzw. „smartfonowej szyi”. Pochylenie głowy nawet o kilka stopni obciąża odcinek szyjny kręgosłupa o dodatkowe 12 kilogramów, a gdy trzymamy telefon na kolanach, to ponad dwukrotnie więcej! Problem dotyczy głównie osób między 40 a 50 rokiem życia, ale coraz częściej także ludzi młodych – w wieku 14-21 lat.

O tym, jaki wpływ mają tego typu przeciążenia na jakość życia oraz postawę ciała, opowie dr Marta Flis-Masłowska z AWF Poznań podczas pierwszego w tym roku akademickim, ogólnodostępnego webinaru, otwierającego cykl comiesięcznych webinarów naukowych AWF. Na spotkaniu teoria spotka się z praktyką i przedstawione zostaną ćwiczenia oraz wskazówki, jak minimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

Webinar „Smartfonowa szyja – znamię dzisiejszych czasów…? Profilaktyka i postępowanie terapeutyczne” odbędzie się 22 października o godz. 18 na platformie ZOOM. Zachęcamy do udziału!

Link do spotkania: link
Passcode: 0P5vtD

Dr Marta Flis-Masłowska, fizjoterapeuta, starszy wykładowca Zakładu Kinezyterapii i Wieku Rozwojowego w Katedrze Fizjoterapii Klinicznej AWF Poznań. W 2005 roku ukończyła studia na kierunku Fizjoterapia AWF w Poznaniu. W 2012 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską. Przez kilka lat związana była zawodowo z drużyną hokeja na trawie kadry U-18. W pracy badawczej zajmuje się tematyką dolegliwości mięśniowo-powięziowych. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół dopingu w sporcie oraz profilaktyki przeciążeniowych zespołów bólowych tkanek miękkich. Z pasją dzieli się ze studentami umiejętnościami i wiedzą praktyczną w zakresie metod specjalnych stosowanych w fizjoterapii oraz zaburzeń postawy ciała u dzieci.

Jest autorką publikacji z zakresu urazów i przeciążeń narządu ruchu hokeistów na trawie. Ukończyła liczne certyfikowane kursy i szkolenia fizjoterapeutyczne. Promotor prac licencjackich i magisterskich. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, a od 2012 roku pełni prestiżową funkcję Oficera Antydopingowego w Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA.