Nauka na zagranicznej uczelni, odkrywanie nowych kultur, rozwój osobisty, szlifowanie języków, to tylko kilka z możliwych korzyści programu Erasmus+.
Program od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Pod koniec stycznia pożegnaliśmy naszych „Erasmusów” z zagranicy, którzy w tym roku przyjechali do nas z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji i Francji. Biuro Współpracy z Zagranicą zorganizowało dla nich oraz polskich studentów szereg imprez o charakterze sportowym, promujących formy aktywnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu (turniej bowlingowy, gry i zabawy w parku linowym, na torze saneczkowym lub w największym wodnym kompleksie rekreacyjnym w Polsce – w Termach Maltańskich).
Dla studentów Hiszpanii i Portugalii nie lada wyzwaniem była wizyta na lodowisku, na „Chwiałce”.
Żywe rytmy były doskonałą okazją, żeby przełamać „ pierwsze lody” między polskimi studentami i „Erasmusami”. Cześć studentów założyła po raz pierwszy na nogi łyżwy i z przerażeniem stawiała pierwsze kroki na lodzie. Polscy studenci zorganizowali szybki kurs nauki jazdy oraz liczne konkursy i atrakcje.
Nie zabrakło też imprez przybliżających naszą bogatą kulturę i historię. Wizyta w „Bramie Poznania” pozwoliła zapoznać się z dziejami naszego miasta i początkami państwa polskiego.
Zachwyt wzbudził magiczny Kraków, dawna stolica i nekropolia królów Polski, który studenci ujrzeli dzięki wycieczce zorganizowanej przez BWZ przy współpracy z mgr Markiem Piasta.
Piękno polskiego krajobrazu, bogactwo flory i fauny odkryli odwiedzając Dolinę Prądnika i Ojcowski Park Narodowy. Jednak największe emocje wywołała wizyta w Oświęcimiu, największym niemieckim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Auchwitz – Birkenau. Wspomnienia pozostaną na zawsze. Wzajemna wymiana poglądów, myśli, doświadczeń, poznanie różnic kulturowych, budowanie międzykulturowej i międzynarodowej integracji to wartości, dla których warto organizować tego typu przedsięwzięcia.
Na zakończenie semestru zorganizowaliśmy w Centrum Rozrywki Gravitacja spotkanie wigilijne, dzięki któremu studenci zagraniczni mogli poznać jedno z najpiękniejszych świąt. Wśród zaproszonych gości pojawili się: polscy studenci – opiekunowie ”Erasmusów”, koordynatorzy wydziałowi oraz inne osoby związane z programem Erasmus+.
Na odświętnie nakrytym stole, w blasku świec, pojawiły się tradycyjne, wigilijne potrawy. Podczas spotkania był czas na życzenia i rozmowy o tradycjach i zwyczajach wigilijnych w różnych krajach oraz wspólne śpiewanie kolęd i bożonarodzeniowych piosenek w różnych językach. Nie zabrakło również zabawy, na koniec rozegrano emocjonujący turniej bowlingowy.
Wszyscy rozstali się we wspaniałych wigilijnych nastrojach.