Wzorem poprzednich lat Sekcja Współpracy z Zagranicą i w tym roku  zorganizowała dla studentów zagranicznych naszej Uczelni zwiedzanie kilku najpiękniejszych miejsc naszego kraju. Wycieczka odbyła się  w dniach 22-24 października 2021 roku  i sfinansowana została  z funduszy programu Erasmus+. Grupa 37 osób (Portugalczyków, Hiszpanów, Turków, Francuzów oraz jednej studentki z Węgier) wyruszyła w piątek z domu studenckiego AWF na południe naszego kraju.

Opieki na tak liczną grupa naszych studentów podjął się p. mgr Tomasz Wudarski, pracownik  Sekcji Współpracy ze Środowiskiem oraz były student-stypendysta tego programu. Zgodnie z planem wycieczki studenci rozpoczęli od zwiedzania miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau. Według relacji opiekuna grupy największy były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, w którym życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci, zrobił na studentach ogromne wrażenie. Podczas trzech godzin zwiedzania miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni, przewodnicy-edukatorzy zapoznali uczestników wyprawy z historią i obiektami oraz opowiedzieli wiele przerażających historii, które wydarzyły się w latach funkcjonowania obozu. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy udali się w dalszą podróż do schroniska młodzieżowego w Krakowie, w którym zaplanowane były noclegi. Następnego dnia wczesnym rankiem cała wycieczka ruszyła na zwiedzanie Kazimierza – dzielnicy Krakowa, która przez wiele wieków była miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Podczas dwugodzinnego spaceru zawodowe przewodniczki pokazały studentom najciekawsze miejsca i obiekty oraz przedstawiły wiele ciekawych, historycznych faktów związanych z życiem mniejszości żydowskiej w tym miejscu. Kolejnym punktem programu była Kopalnia Soli w Wieliczce wpisana w 1978 roku na listę dziedzictwa światowego UNESCO. To kolejne miejsce, które wśród uczestników wyjazdu, wzbudziło wiele emocji. Zwiedzanie solnego labiryntu, rozciągającego się głęboko pod ziemią, malowniczych podziemnych krajobrazów, zapierających swoją urodą dech w piersiach kryształowych grot z pewnością na długo zapadnie im w pamięć. Po intensywnie spędzonych dwóch godzinach na głębokości ponad 100 metrów pod powierzchnią ziemi zarządzona została przerwa na uzupełnienie zapasów energetycznych, które niezbędne były na drugą równie intensywną część dnia. Popołudnie przeznaczone było na zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie – spacer średniowiecznymi ulicami pośród urokliwych budowli takich jak Brama Floriańskia, Stary Rynek z Katedrą, Droga Królewska, czy Uniwersytet Jagielloński obfitował w wiele interesujących informacji. Na zakończenie grupa odwiedziła Zamek Królewski na Wawelu oraz zatrzymała się przy punkcie obowiązkowym dla każdej wycieczki w Krakowie – Smoku Wawelskim i wysłuchała legendy o nim.
W niedzielę po wymeldowaniu się z hostelu ostatnim punktem wyjazdu  był Ojcowski Park Narodowy, gdzie studenci zagraniczni mieli okazję zobaczyć opisywaną w każdym podręczniku do geografii, jedną z najbardziej znanych w Polsce skał – „Maczugę Herkulesa” oraz Zamek w Pieskowej Skale. Spacer urokliwą Doliną Prądnika w jesiennej aurze przy słonecznej pogodzie był świetnym zwieńczeniem trzydniowej wycieczki podczas, której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią Państwa Polskiego oraz odwiedzić jedne z najciekawszych miejsc i zabytków naszego kraju. Do Poznania grupa dotarła w godzinach wieczornych bardzo zmęczona ale zadowolona. Trzy intensywne i ciekawe dni z pewnością zapadną w pamięć oraz zmotywują, przebywających na erasmusowej wymianie studentów do dalszego zwiedzania naszej pięknej ojczyzny.