Z początkiem marca oficjalnie powitaliśmy kolejną  grupę nowych „Erasmusów” w progach naszej uczelni, którzy pomimo trwającej pandemii przyjechali do nas na semestr letni  z Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Francji oraz z Węgier.
Sekcja Współpracy z Zagranicą zorganizowała dla nich w dniach od 1 do 10 marca br. w ramach „Integration week”  szereg  warsztatów promujących nasz kraj i region oraz imprez o charakterze  sportowym. Pan mgr Marek Piasta w ciekawy dla studentów sposób przedstawił najważniejsze informacje dotyczące historii i kultury naszego kraju. Wiedzę zdobytą podczas wykładu studenci z pewnością wykorzystają podczas swojego pobytu w Polsce. Nie zabrakło też warsztatów z języka polskiego z mgr Kamilą Gandecką. Język polski studenci ocenili jako niesamowicie trudny ale i zabawnie „trzeszczący”. Prawdziwym wyzwaniem było przeczytanie napisu na koszulkach: „chrząszcz brzmi w trzcinie”. Koszulki z logo programu Erasmus+ oraz inne gadżety studenci otrzymali w ramach pakietu powitalnego na spotkaniu z koordynatorem uczelnianym mgr Małgorzatą Nawrocką.

Po krótkim zwiedzaniu naszego kampusu studenci udali się na wycieczkę zabytkowym autobusem Jelcz 43 z przewodnikiem, który opowiadał o historii, architekturze i topografii naszego miasta. Trasa specjalnie wynajętego autobusu wiodła traktem Królewsko- Cesarskim przez najciekawsze zakątki naszego miasta, dzięki temu studenci prześledzili dzieje Poznania.
Kolejnym punktem programu było przejście na Stary Rynek i skosztowanie tradycyjnego polskiego obiadu: pysznego żurku w chlebie oraz pierogów.
Następnego dnia udali się do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie  dowiedzieli się ciekawostek na temat tradycyjnych rogali świętomarcińskich, a także mieli okazje nie tylko ich spróbować, ale także samemu przygotować, pomagając mistrzowi w wypieku rogali. Podczas pracy towarzyszyła nam spora dawka śmiechu, co zawdzięczamy świetnemu poczuciu humoru prowadzącego warsztaty oraz samym studentom, którzy bez oporów zgłaszali swój udział w zajęciach. Studenci byli autentycznie ciekawi naszej historii, tradycji i zwyczajów i  zadawali mnóstwo pytań.
Interaktywna lekcja historii w Bramie Poznania pozwoliła zapoznać się z dziejami naszego miasta i początkami państwa polskiego. Aby stawić czoło kolejnemu wyzwaniu studenci uzupełnili straty energetyczne posilając się pyszną pizzą i udali się na lodowisko POSIR-u, na Malcie. Śmiechu było co nie miara, cześć studentów założyła po raz pierwszy na nogi łyżwy  i z przerażeniem stawiała  pierwsze kroki na lodzie. Żywe rytmy były doskonałą okazją, żeby przełamać „ pierwsze lody”.
Okazją do integracji z polskimi studentami był również turniej bowlingowy rozegrany 4 marca br. w Centrum Rozrywki Gravitacja. Grę urozmaiciły zabawne konkurencje takie jak np.: rzut niedominującą ręką, rzut z obrotu, rzut tyłem itp.
Dużą atrakcją okazała się  wycieczka do Centrum Szyfrów Enigma.
Studenci  obejrzeli unikalną ekspozycję, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy, a także prezentuje sposoby utajniania informacji na przestrzeni dziejów. Dzięki  multimedialnej, nowoczesnej ekspozycji studenci zapoznali się z  historią złamania przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Wystawa ta upowszechnia i popularyzuje tę nieznaną historię, bo wkład polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej jest nadal słabo znany lub zupełnie zapomniany. Jak się okazało historia sukcesu polskich matematyków była im całkowicie nieznana a wyjście do multimedialnego muzeum okazało się ciekawą przygodą i prawdziwym wyzwaniem dla umysłu.

Wspólne wyjścia i imprezy sportowe w ramach integration week” miały na celu ułatwienie zagranicznym studentom integracji ze sobą oraz społecznością lokalną i akademicką. Nasi goście z zagranicy mogli doświadczyć pierwszego kontaktu z obcą dla nich kulturą i oswoić się z nowym miejscem i językiem.