Miło jest nam poinformować, że teren campusu AWF Poznań przy ul. Królowej Jadwigi wzbogacił się o nowy obiekt sportowy przeznaczony na potrzeby wszechstronnego treningu siłowego. Nowa siłownia AWF ulokowana została na ternie nowej Hali Dydaktyczno-Sportowej na poziomie -1. Przestrzeń o powierzchni ok. 300 m2 została zaprojektowana tak, aby umożliwiać skuteczne i nowoczesne prowadzenie treningu siłowego. Całość stanowi połączenie klasycznej siłowni z boksem crossfitowym oraz przestrzenią funkcjonalną.

Strefa „klasycznej siłowni” wyposażona jest w sprzęt umożliwiający wykonanie większości ćwiczeń wykorzystywanych w klasycznym podejściu do treningu siłowego. Na terenie obiektu znajduję się między innymi 8-stanowiskowy altas, wielofunkcyjna brama, suwnica, maszyna Smitha, dwa zestawy hantli oraz trzy nowe ławki. Na wyposażeniu znalazła się także trójbojowa ławka zawodnicza z zabezpieczeniem. Przestrzeń klasyczna wykorzystana zostanie do prowadzenia zajęć dydaktycznych z takich przedmiotów jak Kulturystyka, Trójbój siłowy, Fitness – ćwiczenia siłowe oraz Metodyka ćwiczeń siłowych prowadzonych na kierunkach Wychowanie Fizyczne, Sport i Taniec w kulturze fizycznej. Korzystać z tej części sali będą także studenci podczas programowych zajęć na kierunkach Dietetyka oraz Fizjoterapia.

Strefa crossfitowa oraz treningu funkcjonalnego wyposażona została w dużą, wielostanowiskową oraz wielofunkcyjną bramę crossfitową. Znajdują się w jej obszarze między innymi dwa bezpieczne stanowiska do siadów, drążki, lina power rope, oraz stanowiska do treningu z wykorzystaniem taśm TRX.

Na wyposażeniu strefy funkcjonalnej znalazło się także inne podstawowe wyposażenie wykorzystywane podczas treningu funkcjonalnego oraz crosfitowego – wallballe, sztangi, skrzynie itp. Strefa ta będzie wykorzystywane do prowadzenia zajęć dydaktycznych z takich przedmiotów jak Crossfitness, Kettlebells, TRX oraz Fitness – stabilizacja realizowanych głównie na kierunkach WF oraz Sport.

Obiekt wyposażony został w wydajną wentylację oraz klimatyzację. Zainstalowano także niezbędne na każdej siłowni i boxie crossfitowym nagłośnienie. Integracja „siłowni” z ekranem projektora stwarzać będzie możliwość grupowej analizy elementów technicznych oraz umożliwiać połączenie wiedzy z praktyką i usystematyzowania poznawanych informacji i zdobywanych umiejętności.

Obiekt wykorzystany zostanie na potrzeby zajęć dydaktycznych, a także przez sportowców AZS AWF Poznań. Planowane jest również jej udostępnienie studentom na ściśle określonych zasadach. Opiekę nad obiektem sprawować będzie Zakład Wychowania Fizycznego i Sportów Całego Życia.

Autorem projektu siłowni jest biuro projektowe Zaprojektujmy.pl Grzegorz Stajkowski z Wrześni. Prace projektowe odbyły się w IV kwartale 2018 r., natomiast realizacja przebiegała od sierpnia do grudnia 2019 r. Inwestycja finansowana była w całości ze środków Uczelni i wyniosła 398 503,61 zł.

W związku z epidemią siłownia nie została jeszcze oficjalnie otwarta. Inauguracja zostanie zaplanowana w późniejszym terminie.

Fot. Mikołaj Marciniak