Po przeszło 5 latach staży w 11 ośrodkach w Polsce, 8 kursach specjalistycznych i 15 kursach modułowych, które w sumie dały blisko 1700 godzin praktyki, dr Magdalena Goliwąs z Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie fizjoterapii.

– Po studiach staramy się wybrać specjalizację, w której się dobrze czujemy. Niektórzy wybierają pracę z dziećmi, pacjentami neurologicznymi, inni z pacjentami ortopedycznymi, na oddziałach kardiologicznych, a potem ten egzamin trzeba zdać ze wszystkiego, czyli tak naprawdę osoba, która np. pracowała tylko z dziećmi musi się uczyć od nowa wszystkich zagadnień z fizykoterapii, z ortopedii, z którą nie miała przez wiele lat styczności. Na specjalizacji były osoby, które np. przez 15 lat pracowały z dziećmi i one musiały się nauczyć wszystkich schematów postępowań, w tej nowej fizjoterapii, bo ta cały czas się zmienia, wytyczne są nowe co 3 lata dla pacjentów kardiologicznych, powstały też nowe wytyczne dla pacjentów neurologicznych – tych wszystkich schematów trzeba tak naprawdę uczyć się od nowa i to jest trudne, bo egzamin jest z całej fizjoterapii i trzeba mieć bardzo szeroką wiedzę – mówi dr Magdalena Goliwąs z Zakładu Rehabilitacji Narządu Ruchu.

Specjalizacja realizowana była w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie na Wydziale Rehabilitacji. Dr Goliwąs rozpoczęła ją w 2016 roku. Odbyła 875 godzin staży kierunkowych w 11 ośrodkach w Polsce, m.in. na oddziale neurochirurgicznym w szpitalu na warszawskich Bielanach, w szpitalu uzdrowiskowym (sanatorium) w Inowrocławiu, czy w ośrodku specjalistycznym dla dzieci z chorobami wieku rozwojowego i porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestniczyła w 8 kursach specjalistycznych, co obejmowało 238 godzin oraz w 15 kursach modułowych, które trwały przez 570 godzin.

Obecnie na Wydziale Nauk o Zdrowiu w naszej Akademii specjalizację w tym zakresie, oprócz dr Magdaleny Goliwąs, posiadają tylko cztery osoby, tj. dr hab. Marzenia Wiernicka, dr Małgorzata Wilk, dr Ewa Kamińska i dr Patrycja Rąglewska.