Reprezentacja Polski zdominowała Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym, które w ten weekend odbyły się w Bydgoszczy. Biało-czerwoni zdobyli aż 24 krążki (19 złotych, 4 srebrne, 1 brązowy) i pewnie zwyciężyli w klasyfikacji medalowej. Aż 16 z nich  zawodnicy AZS AWF Poznań, AZS AWF Gorzów oraz studenci AWF, reprezentujący inne kluby. W sumie w zawodach udział wzięło blisko 150 kajakarzy z 17 krajów.

Cztery złote medale AMŚ zapisała na swoim koncie Martyna Klatt, reprezentująca AZS AWF Poznań (K2 200 m,  K4 200 m, K2 500 m, K4 500 m), o jeden złoty krążek mniej zdobyła nasza studentka Ewelina Antos z AZS AWF Poznań. Z kolei nasza studentka z filii AWF w Gorzowie Wlkp. Julia Olszewska (AZS AWF Gorzów Wlkp.) zdobyła dwa złote medale (K4 200 m, K4 500 m).

Wspaniale na zawodach w Brdyujściu pokazały się męskie osady. Jakub Stepun triumfował z reprezentacyjnymi kolegami w dwójce oraz czwórce na dystansach 200 i 500 metrów. – Zachowaliśmy pełne skupienie, to były fajne wyścigi. W tym sezonie koncentrowaliśmy się głównie na 500 metrów, naszym koronnym dystansie. Lubię bardzo dużo startować. Mam w sobie dużo energii, cieszę się, że mogę się ścigać i sprawdzać z rywalami – mówi zawodnik AZS AWF Poznań.

Medale dla biało-czerwonych zdobył też Oleksii Koliadych (srebro w C1 200 m, C2 200 m oraz C1 500 m, złoto w dwójce na dystansie 500 metrów oraz w czwórce na dystansach 200 i 500 metrów oraz nasz student Remigiusz Nowaczyk z KS Posnania, który na swoim koncie zapisał 2 złote i 1 srebrny medal (C2 200 m, C4 200 m, C4 500m.)

Ostatecznie Polacy zdobyli na AMŚ w sprincie kajakowym aż 24 medale (19 złotych, 4 srebrne, 1 brązowy). To największy dorobek naszej reprezentacji w historii tej imprezy. Łącznie od 1998 roku biało-czerwoni kajakarze wywalczyli na globalnych mistrzostwach studentów już 119 krążków.

Nasi reprezentanci:

Mężczyźni: Jakub Stepun (klub AZS AWF Poznań/uczelnia Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), Oleksii Koliadych (KS Admira Gorzów Wlkp./ZWKF Gorzów Wlkp.), Remigiusz Nowaczyk (KS Posnania/AWF Poznań),

Kobiety: Martyna Klatt (AZS AWF Poznań/Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu), Julia Olszewska (AZS AWF Gorzów Wlkp./ZWKF w Gorzowie Wlkp.), Ewelina Antos (AZS AWF Poznań/AWF Poznań).

Klasyfikacja medalowa

Polska – 24 medale (19 złotych – 4 srebrne – 1 brązowy)

Mołdawia – 3 medale (3-0-0)

Hiszpania – 7 medali (2-3-2)