W czasie obrad podczas I edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rak piersi – profilaktyka i leczenie w ujęciu interdyscyplinarnym” wygłoszono 27 referatów prezentujących ostatnie wyniki badań z zakresu roli stylu życia w profilaktyce i leczeniu raka piersi w ujęciu interdyscyplinarnym. W auli AWF zgromadzili się lekarze, badacze kultury fizycznej, fizjoterapeuci, pielęgniarki, dietetycy oraz pacjenci, co sprzyjało interdyscyplinarnej dyskusji i wymianie poglądów.

Konferencja rozpoczęła się w czwartkowy wieczór meczem towarzyskim rozegranym w hali dydaktyczno-sportowej im. prof. Andrzeja Wieczorka pomiędzy lekarzami Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz wykładowcami AWF. Po emocjonującej grze mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla gospodarzy. Otrzymali oni puchar ufundowany przez dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania dr Ewę Bąk. Z kolei piłkarze WCO otrzymali puchar z rąk prof. AWF dra hab. Dariusza Wielińskiego, rektora AWF. Mecz miał na celu podkreślenie roli aktywnego stylu życia w profilaktyce oraz leczeniu chorób nowotworowych.

Otwarcia konferencji w dniu następnym dokonali rektor AWF, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. AWF dr hab. Urszula Czerniak, Paulina Stochniałek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Joanna Olenderek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania oraz prof. UM dr hab. Maria Litwiniuk – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

W dniu kolejnym – 1 października, który zbiegł się z rozpoczęciem „Różowego Października”, czyli miesiąca świadomości i profilaktyki raka piersi, odbyły się warsztaty praktyczne z zakresu fizjoterapii w onkologii, dietoprofilaktyki chorób nowotworowych, trening Nordic Walking, warsztaty psychologiczne z elementami choreoterapii oraz sesja jogi dla kobiet po mastektomii. Wzięły w nich udział organizacje zrzeszające pacjentów, tj. Amazonki, Rakujemy jak chcemy oraz mieszkanki Wielkopolski zmagające się z rakiem piersi. Konferencję podsumowali oraz zamknęli prof. AWF dr hab. Urszula Czerniak oraz dr n. med. Janusz Wasiewicz – Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi WCO.

Wydarzenie zorganizowano w ramach współpracy naukowej oraz dydaktycznej pomiędzy AWF oraz WCO. Organizatorzy planują cykliczny charakter tego wydarzenia naukowo-edukacyjnego. Konferencja została sfinansowana przez Urząd Miasta Poznania (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych) oraz sponsorów – firmy Medi, Pofam, Amoena, Anita, Mnemosline, Revitalash, Rokoko oraz Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii.

Fotorelacja z warsztatów: