Studenci III roku Turystyki i Rekreacji, w ramach przedmiotu Turystyka alternatywna kulturowa, wyjechali do Trójmiasta, pod opieką dr hab. Karoliny Buczkowskiej-Gołąbek na zajęcia terenowe. Każdy dzień realizowany był według odrębnego tematu: Gdańsk naukowy i stoczniowy, Gdańsk religijnie, Gdynia portowa, Sopot kuracjuszy i artystów, Gdańsk wojenny i okresów świetności. Każdy ze studentów wcielał się po kolei w rolę pilota oraz przewodnika, ćwicząc tym samym zawodowy warsztat.

Celem zajęć terenowych było zapoznanie studentów z różnorodnością i bogactwem kulturowym Trójmiasta oraz analiza przystosowania jego atrakcyjnych miejsc dla potrzeb turystyki kulturowej.

Studenci w trakcie trzech dni wzięli m.in. udział w warsztatach i zwiedzaniu laboratorium ruchu, podziwiali panoramę Gdańska z punktu widokowego na Górze Gradowej, pojechali na Westerplatte, poznali historię Stoczni Gdańskiej – ich przewodnikiem był wieloletni pracownik oraz świadek działań solidarnościowych. Co więcej, uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu organowego w katedrze oliwskiej, zwiedzili park Oliwski i kompleks pocysterski. Studenci zwrócili uwagę, że wystawy w Muzeum II Wojny Światowej są wspaniale dopasowane do potrzeb współczesnych turystów.

W Gdyni studenci zobaczyli Muzeum Emigracji, które opowiadało o Polakach, którzy wyruszyli na nią z gdyńskiego portu. Jako przewodnicy opowiedzieli innym uczestnikom spaceru o statku muzeum ,,Dar Pomorza”, wieżowcach Sea Towers, Marinie w Gdyni, plaży i Bulwarze Nadmorskim oraz ławeczce filmowej w parku Rady Europy. W Sopocie grupa rozpoczęła zwiedzanie od kościoła garnizonowego, w którym znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodząca ze statku „Batory”, zwanego Lucky Ship, ponieważ wszystkie swoje trasy z Polski do Nowego Yorku i nie tylko zakończył bezpiecznie.

Jednym z ważniejszych atrakcji historyczno-kulturalnych miasta były Muzeum Sopotu, molo, port rybacki, Monciak czy Państwowa Galeria Sztuki, w której studenci mogli zapoznać się z ciekawymi, nowoczesnymi formami artystycznymi. W galerii studenci wzięli też udział w warsztatach na temat rynku sztuki. Nie zabrakło wizyty w Operze Leśnej.