XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kultura fizyczna w służbach mundurowych – wczoraj – dziś – jutro” była pretekstem do rozmów nt. sprawności fizycznej w środowisku służb mundurowych. Tego dnia oprócz sesji plenarnej i wystąpień w ramach konferencji, w programie znalazło się wiele wydarzeń towarzyszących konferencji – muzyczną ucztę zaserwowała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych – pod batutą kapelmistrza mjra Pawła Joksa – podczas koncertu w Auli AWF, studenci wzięli udział w treningu militarnym, zaprezentowano też sprzęt Wojska Polskiego, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej, a sami mundurowi odpowiadali na pytania studentów, dotyczące ich profesji. Uroczystym gościem wydarzenia był Tadeusz Michalik, zapaśnik, brązowy medalista olimpijski z Tokio.

W wydarzeniu udział wzięli wojskowi z: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także przedstawiciele Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica i Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej w Poznaniu.

Celem konferencji było przedstawienie wyników badań naukowych oraz wymiana poglądów i doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

Szeroka tematyka wystąpień prezentowanych podczas konferencji pokazała, że istnieje wyraźna potrzeba prowadzenia systematycznych badań dotyczących sprawności fizycznej ogólnej i specjalnej oraz aktywności fizycznej w środowisku służb mundurowych. Szczególny wpływ na obecny poziom sprawności i aktywności fizycznej miała pandemia COVID-19.

Jak wykazali eksperci podczas konferencji, transformacja naszej armii, przebudowa strukturalno-organizacyjna oraz redyslokacja wojsk zgodnie z doktryną NATO wymagają, aby żołnierze zawodowi odznaczali się wysoką sprawnością fizyczną i gotowością do służby swojej ojczyźnie.

Wyniki przeprowadzonych badań, które przedstawione zostały podczas sesji plenarnej, wskazują na konieczność wprowadzenia zajęć dydaktycznych zawierających treści dotyczące kształtowania zdrowego stylu życia i wpływu aktywności fizycznej na zdrowie.

Co więcej, prelegenci wskazali psychologiczne konsekwencje stresu bojowego u żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych, jaki wpływ ma poziom aktywności fizycznej na poczucie jakości życia żołnierzy zawodowych Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej, a także, jaka była sprawność fizyczna żołnierzy zawodowych przed pandemią COVID-19 oraz jaka jest obecnie, wykazali też, jaki jest poziom rozwoju biologicznego i sprawności motorycznej strażaków w kontekście wybranych czynników środowiskowo-społecznych.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz patronatem naukowym Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk.

Fotorelacja z koncertu:

Fotorelacja z treningu militarnego:

Fotorelacja z konferencji: