– Spotykamy się po ponad pół wieku od zakończenia naszych studiów – wydaje nam się to wręcz niewiarygodne, że jesteśmy tu teraz razem. To spotkanie jest dowodem szacunku, jakim darzymy naszą Szkołę, ale też wzajemnego szacunku jej absolwentów rocznika 71. – tymi słowami zwrócił się do swoich koleżanek i kolegów z czasów studenckich Andrzej Kraśnicki, absolwent naszej Uczelni, wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Absolwenci rocznika 1971. świętowali dziś, 9 września, uroczystość odnowienia dyplomów ukończenia studiów.

Tegoroczni jubilaci są rocznikiem wyjątkowym – do tej pory zorganizowali 18 zjazdów absolwentów, spotykają się regularnie w Poznaniu, a kontaktują się ze sobą także przez Internet. Studia w ówczesnej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (obecnej AWF) rozpoczęli w 1967 r. Wiele się od tamtej pory zmieniło.

– To ta sama Uczelnia, ale jednak nie taka sama. Dokładnie w to miejsce Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego przeniosła się w 1973 r. – stając się w Akademią Wychowania Fizycznego – kiedy byliście już po studiach. Dla Was AWF to WSWF, Uczelnia to Park Wilsona, albo lepiej – Park Kasprzaka, czy baraki na Grunwaldzkiej. Dla Państwa rektor to prof. Stefan Bączyk. Ta sama pozostaje tylko niezmiennie Chycina, chociaż trochę zmieniła dziś swój wygląd, to te same pozostały szlaki turystyczne i jeziora – wspominał, witając Absolwentów, Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński.

W uroczystości wzięło udział wielu byłych pracowników naszej Akademii, m.in.: prof. dr hab. n. med. Aleksander Kabsch, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Rychlewski, prof. Janusz Jackowski, dr Marian Szych, dr Ryszard Wieczorek, dr Irena Pic, dr Jadwiga Nitka, dr Maria Stróżyk, dr Stanisław Paterka, dr Janina Barc, mgr Małgorzata Malejka. Społeczność AWF Poznań reprezentowali przedstawiciele władz: Rektor Uczelni prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej prof. dr hab. Tomasz Tasiemski oraz Prodziekan ds. studenckich dr Tomasz Garsztka.

Zebrani byli świadkami odnowienia dyplomów ukończenia studiów wyższych, a także odebrania przez niektórych zaległych, czekających 50 lat w uczelnianym archiwum, indeksów studenckich. Oprócz wielu przyjaźni, w czasach studenckich nawiązały się także związki na całe życie – byli absolwenci, którzy świętowali w auli 50. rocznicę ślubu.

Studia w roku 1971 ukończył również, zmarły na początku roku, prof. AWF dr hab. Andrzej Wieczorek. Jego pamięć – oraz 25 absolwentów zmarłych od ukończenia studiów – uczczona została minutą ciszy.

Wydarzenie zorganizował Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej prof. dr hab. Tomasz Tasiemski.