Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe są jednymi z najczęstszych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych związanych ze służbą wojskową oraz podejmowaną aktywnością fizyczną. Dr Marta Flis-Masłowska z Zakładu Kinezyterapii i Fizjoterapii Wieku Rozwojowego AWF Poznań przeprowadziła w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu warsztaty metodyczno-szkoleniowe „Profilaktyka przeciążeń narządu ruchu – wybrane techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego”. Szkolenie, które odbyło się w połowie września, było jednym z dwóch zaplanowanych na ten rok.

Na warsztatach dr Flis-Masłowska szczegółowo omówiła najbardziej efektywne techniki rozluźniania-mięśniowego. Zaprezentowała autorelaksację mięśni oraz automobilizacje tkankowe dla wybranych mięśni wchodzących w skład łańcucha mięśniowo-powięziowego kończyn dolnych i miednicy. Właściwa profilaktyka przeciążeń narządu ruchu powinna stanowić jedną z podstawowych składowych każdej jednostki treningowej. Zajęcia przeprowadzono w dwóch grupach zawodowych żołnierzy: w kadrze instruktorów i wykładowców Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu oraz wśród żołnierzy czynnie uprawiających sport.

Nadmierne obciążenia treningowe, często przekraczające zdolności adaptacyjne tkanek, niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń oraz brak prawidłowego rozluźniania mięśniowo-powięziowego znacznie przyczyniają się do generowania przewlekłych, przeciążeniowych zespołów bólowych. Kolano skoczka, kolano biegacza, zespół pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa, to liczne przykłady jednostek chorobowych związanych z przeciążeniami treningowymi. Występują głównie u zawodników uprawiających przez wiele lat sporty biegowe, dyscypliny sportu związane z dynamiczną zmianą pozycji ciała, nagłymi zatrzymaniami lub wyskokami. W szczególności niebezpieczne, gdy realizowane są na sztucznych nawierzchniach.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach Rozkazu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego dotyczącego „Kształtowania nawyków zdrowego trybu życia w środowisku żołnierskim”, na zaproszenie Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu płk. dypl. Krzysztofa Kuby. Na koniec bieżącego roku zaplanowana została druga edycja warsztatów dydaktyczno-szkoleniowych dotyczących zespołu przeciążeniowego odcinka lędźwiowo-piersiowego oraz szyjnego kręgosłupa.

Fot. mjr Monika Trajdos-Giejdasz