Od niedzieli w grodzie Kopernika odbywają się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Na miejscu Zakład Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego naszej Akademii, w ramach projektu przeprowadza badania, w których ocenia sprawność fizyczną i zdrowie sportowców. Pomiary wskażą korzyści i ryzyko związane z wieloletnim treningiem. W mistrzostwach Masters startują osoby, które w dniu rozpoczęcia zawodów ukończyły 35 lat. W gronie startujących znalazło się dwóch zawodników, którzy mają powyżej 100. lat. Są to reprezentanci z Tajlandii i Finlandii. Zawody potrwają do soboty.

Zakład Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego reprezentują:

• prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy (kierownik projektu)

• prof. dr hab. Jacek Zieliński

• prof. dr hab. Robert Olek

• dr Monika Ciekot-Sołtysiak

• dr Barbara Pospieszna

• dr Ewa Zarębska

• mgr Damian Archacki – doktorant

• mgr Jakub Jurga – doktorant

• Maja Maćkowiak – studentka kierunku Sport

Na miejscu naukowcy z AWF Poznań współpracują z badaczami z jednostek naukowych z Polski i zagranicy:

• Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Katedra Teorii Sportu, Sportów Wodnych i Zimowych

• Institute of Aerospace Medicine, German Aerospace Center, Cologne, Germany, Department Muscle and Bone Metabolism

• University of Texas at Austin, USA, Department of Exercise Physiology

• University of Saskatchewan, College of Kinesiology

• University of Jyväskylä

Na Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters zgłosiło się ponad 4 tys. osób z 88. krajów. Na start w światowych mistrzostwach zdecydowało się blisko 3400 sportowców z Europy, niespełna 400 z Ameryki Północnej i Karaibów, nieco ponad 200 z Azji, blisko 90 z Afryki, prawie 70 z Ameryki Południowej oraz 45 z Australii i Oceanii. Polskę będą reprezentowały 753 osoby, w tym 18 olimpijczyków.

Ponad 4 tysiące uczestników oznacza blisko 8400 osobo startów. Przez siedem dni uczestnicy mistrzostw będą rywalizować w 22 konkurencjach. Najliczniej obsadzony jest bieg na 200 m, w którym wystartuje 800 osób.

źródło: informacje własne, torun.pl