Chętni będą mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku, by dać szansę pacjentom chorym na nowotwory krwi na wygranie z chorobą. Będą mieli do tego okazję od 4 do 10 kwietnia na terenie naszej Uczelni. Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego AWF wspólnie z Fundacją DKMS organizują XIII edycję projektu studenckiego „HELPERS’ GENERATION”.Rejestracja odbędzie się w budynku dydaktycznym (poziom 0) – od poniedziałku do środy w g. 9-15, w czwartek i piątek w g. 9-14.

Dawcą może zostać zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, mieszkająca na stałe w Polsce.

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na przejściu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzyma potwierdzenie na maila. Proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Kiedy okaże się, że masz genetycznego bliźniaka, który potrzebuje twoich komórek macierzystych – Fundacja DKMS skontaktuje się z Tobą.

Jakie są̨ metody pobrania?
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85 proc. przypadków)
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15 proc. przypadków)

Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji: [link]

Już dziś dołącz do wydarzenia na Facebooku: [link]