Szkolenia dla instruktorów piłki ręcznej w ramach studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych dla kierunków Wychowanie Fizyczne i Sport oraz kursy specjalistyczne z naboru otwartego będą możliwe dzięki umowie, którą podpisał rektor naszej Akademii prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. W jej podpisaniu udział wzięli także prezes ZPRP Henryk Szczepański, wiceprezes ZPRP prof. dr hab. Bogdan Sojkin, z ramienia Uczelni – kanclerz mgr Wiesław Kuhnert.
Szkolenie instruktorów piłki ręcznej w ramach studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia obejmować będzie co najmniej 250 godzin – zakończy się egzaminem oraz wydaniem certyfikatu i legitymacji, potwierdzających ukończenie szkolenia. Absolwent uzyska tytuł zawodowy instruktora piłki ręcznej. W ramach studiów podyplomowych dla absolwentów kierunku Wychowanie Fizyczne oraz Sport może być prowadzone szkolenie instruktorów piłki ręcznej w wymiarze co najmniej 120 godzin.

Wśród realizowanych przedmiotów realizowanych podczas szkolenia znajdą się m.in.: anatomia, biochemia wysiłku fizycznego, psychologia sportu, pierwsza pomoc, teoria spotu czy żywienie w sporcie. W sumie zaplanowano około 100 godzin teorii i 150 godzin zajęć z piłki ręcznej.

W ramach kursu instruktora piłki ręcznej, z naboru otwartego, wśród wykładanych przedmiotów, znajdą się m.in.: anatomia funkcjonalna i biomechanika, teoria sportu, cykliczność treningu – planowanie, obciążenia treningowe – odnowa biologiczna, rejestracja obciążeń, analiza taktyki gry w ataku i obronie czy ćwiczenia sprawności ukierunkowanej i specjalnej. W sumie to ponad 70 godzin teorii i 50 godzin zajęć praktycznych.