Prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, rektor naszej Uczelni oraz prof. AWF dr hab. inż. Marek Sokołowski, koordynator projektu z ramienia Akademii spotkali się z szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu – ppłk. Rafałem Wojciechowskim oraz zastępcą szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji-Oddział Terenowy w Poznaniu – ppłk. Markiem Kosickim, by podsumować część teoretyczną piątej edycji Legii Akademickiej, która realizowana jest w AWF. Od początku uczestniczyło w niej w sumie ponad 900 studentów.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów wszystkich uczelni, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Do projektu przystąpić może student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie. W tym roku Akademia znalazła się wśród 53 publicznych uczelni, które zakwalifikowały się do projektu. Uczestnikami na zajęciach w poznańskiej AWF byli studenci z całej Polski, m.in. z Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia, z Akademii Nauk Stosowanych z Konina, Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania oraz Uniwersytetu Śląskiego z Katowic.

Edukacja wojskowa obejmuje dwie części – teoretyczną, realizowaną przez uczelnię, zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną, skupiającą się na ćwiczeniach wojskowych. Zajęcia teoretyczne prowadzone były w formule online od drugiej połowy lutego, a teraz – część praktyczna odbędzie się w trakcie przerwy wakacyjnej.

V edycja projektu realizowana jest na podstawie zawartego w dniu 22 stycznia 2021 r. porozumienia Ministra Edukacji i Nauki z Ministrem Obrony Narodowej, finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.