Co to jest koncepcja Body & Mind? Jak powinna wyglądać praca z ciałem, jak dostosowywać umiejętności i możliwości klienta do jego potrzeb oraz w jaki sposób podnosić kompetencje społeczne – o tym wszystkim dowiecie się podczas czwartkowego webinaru, 14 lipca br. o g. 12 pt. „Body & Mind – kształcenie przyszłości”, który odbędzie się na Zoomie.

W spotkaniu udział wezmą specjaliści z AWF Poznań, realizujący m.in. program nowo utworzonych w naszej uczelni studiów magisterskich Taniec w Kulturze Fizycznej, na których będzie można uzyskać dyplom specjalisty Body & Mind. Uczestnicy dowiedzą się o neurofizjologii tańca, jak powinna wyglądać dieta tancerza, jakie są związki pomiędzy najczęściej występującymi kontuzjami u tancerzy zawodowych a konkretnymi elementami choreograficznymi tańca klasycznego i współczesnego oraz jak metoda pilates wpływa na integrację psychofizyczną.

Myślą przewodnią webinaru jest zapoznanie z tematem koncepcji Body & Mind i zainspirowanie uczestników do poznania obszarów kształcenia w odniesieniu do procesu integracji psychofizycznej.

Specjaliści AWF Poznań:

prof. dr hab. n. med. Maciej Pawlak „Neurofizjologia tańca”
Taniec to :
– emocje, wrażenia, intencjonalność, estetyka, ale też aspekty neurofizjologii, czyli odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego i wnętrza organizmu oraz przetworzenie tych sygnałów w ośrodkach zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym
– praca mięśni, przemiana energii, wysiłek fizyczny, a zatem zagadnienia z obszaru biochemii.
– terapia ruchem, forma przekazu i wyrażenia odczuć, wartości i przekonań, droga do poprawy dobrostanu – komfortu w jedności ciała i psychiki.

dr Ewa Śliwicka „Dieta i taniec… bo do tanga trzeba dwojga”.
Podstawowym założeniem diety tancerza jest optymalne zabezpieczenie potrzeb energetycznych i budulcowych. Sposób odżywiania powinien przede wszystkim wspomagać proces treningowy i poprawę zdolności wysiłkowych, a jednocześnie zapobiegać skutkom przeciążenia. Bardzo istotne jest żywienie okołotreningowe, które wpływa na wydolność tancerza oraz odpowiednie rozłożenie sił podczas jednostki treningowej. Zatem po co powinni sięgać tancerze podczas długich prób? O tym podczas naszego webinaru.

dr hab. Joanna Gorwa „Laboratorium biomechaniki tańca”

Dr hab. Joanna Gorwa już od 2000 r. zajmuje się przeciążeniami układu ruchu tancerzy zawodowych w Polsce, a jej zainteresowania naukowe dotyczą takich problemów związanych z profesjonalnym tańcem jak m.in.: związki pomiędzy najczęściej występującymi kontuzjami u tancerzy zawodowych a konkretnymi elementami choreograficznymi tańca klasycznego i współczesnego, analiza kinematyki ruchu oraz techniki wykonania elementów tanecznych, psychologiczne aspekty tańca zawodowego. Opracowała własną metodologię nauki tancerza w Polsce takich przedmiotów jak: kinezjologia, podstawy biomechaniki tańca i fizyka tańca. Na webinarze opowie jak wygląda laboratorium biomechaniki tańca.

mgr Maria Tarnas „Jak metoda pilates wpływa na integrację psychofizyczną?”
Prezentacja metody pilates, jako nurtu ćwiczeń fizycznych w koncepcji „Body&Mind”, jednej z form kształcenia na studiach drugiego stopnia kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej AWF Poznań – Specjalista Body&Mind.

Webinar zainauguruje prof. dr hab. Ewa Wycichowska związana z Zakładem Tańca AWF Poznań, wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Spotkanie poprowadzi dr Paulina Wycichowska, kierownik Zakładu Tańca AWF Poznań.

Po każdej prezentacji będzie możliwość zadawania pytań.

Termin: czwartek, 14 lipca 2022 r., g. 12-13.30
Link do spotkania na Zoomie: [link]