Najbardziej utytułowany trener rzutów w historii polskiej lekkoatletyki, specjalizujący się w rzucie młotem, ojciec sukcesów wielu znakomitych sportowców i wieloletni pracownik naszej Akademii, dr Czesław Cybulski spoczął w środę, 24 sierpnia br. w Alei Zasłużonych na cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu.

Z naszą Uczelnią związany był przez długie lata – doktoryzował się tutaj w 1978 r. pod kierunkiem doc. dr. Janusza Jackowskiego. Dziesięć lat wcześniej rozpoczął swoją współpracę z AZS Poznań, a na przełomie lat 70. i 80. był szefem szkolenia grupy rzutów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przez wiele lat był także wykładowcą w Zakładzie Lekkiej Atletyki.

Jego najwybitniejszym zawodnikiem jest Szymon Ziółkowski, którego trenował w latach 1989-2004 i doprowadził do zdobycia tytułu mistrza olimpijskiego (2000) i mistrza świata (2001). W latach 2005-2009, pracując w Zakładzie Lekkiej Atletyki, był trenerem Anity Włodarczyk, która podczas mistrzostw świata w 2009 r. zdobyła złoty medal i pobiła rekord świata. Od 2010 r. był trenerem Pawła Fajdka, którego doprowadził do dwóch tytułów mistrza świata w latach 2013 i 2015. Inni jego znani zawodnicy to Mariusz Tomaszewski, Ireneusz Golda, Leszek Woderski i Joanna Fiodorow. W początkach kariery prowadził również Zdzisława Kwaśnego, a na przełomie 2003 i 2004 roku, przez krótki czas, Kamilę Skolimowską.

Jego zawodnicy i zawodniczki zdobywali 16 razy medale największych światowych imprez oraz ponad stukrotnie tytuły mistrzów Polski, podobnie często bijąc rekordy kraju.

Czesław Cybulski cieszył się zasłużonym uznaniem w środowisku, a także poza nim. Otrzymał medal im. Eugeniusza Piaseckiego, Złoty Krzyż Zasługi, godność honorowego członka AZS, a w 2013 r. tytuł Zasłużonego dla miasta Poznania. Niedawno uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez prezydenta RP. Drugie pod względem ważności odznaczenie państwowe wręczył mu prezes PKOl, Andrzej Kraśnicki.

Głębokie wyrazy współczucia składamy rodzinie i najbliższym.