16 medali wywalczyli Polacy podczas mistrzostw świata U-23 i juniorów w sprincie kajakowym w węgierskim Szeged. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, a zawodnicy AZS AWF Poznań Martyna Klatt i Jakub Stepun zdobyli po trzy złote krążki.

W piątek złote medale w K4 500 metrów zdobyli Martyna Klatt (AZS AWF Poznań wspólnie z Julią Olszewską (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Sandrą Ostrowską i Heleną Wiśniewską, ustanawiając przy okazji nowy rekord świata młodzieżowców, a także Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak i Wiktor Leszczyński.

W sobotnich zmaganiach złote krążki dorzucili w K2 500 m Klatt i Ostrowska, a u mężczyzn – Stepun z Grabowskim. Dodatkowo na medal spisały się również kanadyjkarskie czwórki na dystansie 500 metrów – srebro zdobyły kobiety z Katarzyną Szperkiewicz i Angeliką Dorozińską – obie z AZS AWF Poznań, a brąz przypadł mężczyznom z Krystianem Hołdakiem (AZS AWF Poznań).

Martyna Klatt MŚ w Szeged zakończyła z trzema medalami. Poza dwoma tytułami zdobytymi w dwójce i czwórce, w niedzielę wraz ze Stepunem triumfowali w mikście K2 500 metrów.
– Przed wyjazdem bardzo chciałam, żeby te mistrzostwa były udane i trzy złota po cichu były moim celem. Przede wszystkim chciałam się skupić dzień po dniu na jak najlepszym starcie, nie myśląc na zapas o przyszłych finałach, tylko po kolei realizować zadania. To pomogło w końcowym efekcie. Bardzo fajnie smakuje rekord świata, tym bardziej że jest to dla mnie ostatni sezon w roli młodzieżowca. Liczę, że moje nazwisko przy najlepszym czasie zostanie zapisane na dłużej – mówiła dla Polskiego Związku Kajakowego Klatt, ubiegłoroczna brązowa medalistka ME seniorów z Poznaniu w K2 1000 metrów.

Medale Polaków podczas MŚ U-23 i juniorów w sprincie kajakowym w Szeged:
Młodzieżowcy
Złote – Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska, Helena Wiśniewska (K4 500 m), Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak, Wiktor Leszczyński (K4 500 m), Martyna Klatt, Sandra Ostrowska (K2 500 m), Jakub Stepun, Bartosz Grabowski (K2 500 m), Helena Wiśniewska (K1 500 m), Martyna Klatt, Jakub Stepun (K2 Mikst 500 m)
Srebrne – Angelika Dorozińska, Aleksandra Jacewicz, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak (C4 500 m) Norman Zezula (C1 500 m), Amelia Braun (C1 5000 m)
Brązowe – Juliusz Kitewski, Adrian Kłos, Norman Zezula, Krystian Hołdak (C4 500 m), Norman Zezula, Julia Walczak (C2 Mikst 500 m)

Juniorzy
Złote – Eryk Wilga (C1 5000 m)
Srebrne – Kacper Sieradzan (C1 1000 m), Alex Borucki, Jarosław Kajdanek (K2 500 m)
Brązowe – Zuzanna Błażejczak, Zofia Więcławska, Martyna Jaskólska, Dominika Zimnoch (K4 500 m), Kacper Sieradzan, Rafał Poklepa, Piotr Kujawa, Marceli Krawiec (C4 500 m)

Do medali kajakowych swoje medale dorzucili wioślarze. Na Mistrzostwach Europy U-23 w Hazewinkel srebrny medal zdobył Przemysław Wanat na ósemce, brązowy medal Cezary Litka w czwórce podwójnej oraz złoty w czwórce bez sternika nasz student Damian Józefowicz, reprezentujący klub Posnanii Poznań.