Dobiegł końca semestr letni 2023/24, w którym gościliśmy 31 studentów zagranicznych z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji, Francji i Malty. Aż 21 studentów było tak zachwyconych pobytem w pierwszym semestrze i ofertą naszej uczelni, że postanowili przedłużyć swoją przygodę z Erasmusem na drugi semestr.

Sekcja Współpracy z Zagranicą w roku akademickim 2023/2024 zorganizowała dla naszych „Erasmusów” szereg imprez o charakterze integracyjnym. Wspólne wyjścia i imprezy sportowe miały na celu ułatwienie zagranicznym studentom integracji ze sobą oraz społecznością lokalną i akademicką. Na zakończenie semestru letniego została zorganizowana po raz pierwszy wycieczka do Torunia. Przewodnicy przebrani w stroje historyczne: mieszczan i Krzyżaków przedstawiali swoje miasto z epoki średniowiecza, aranżując scenki z ówczesnego codziennego życia. Studenci zwiedzili Dom Wielkiego Astronoma, gdzie czekała ich multimedialna, interaktywna ekspozycja, wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa. Dzięki wystawie zwiedzający pogłębili swoją wiedzę związaną z astronomią, historią wszechświata i wielkimi odkryciami naukowymi. Dużym powodzeniem cieszył się seans w Planetarium – podróż po bezkresach kosmosu, ale największą atrakcją okazały się piernikowe warsztaty w Piernikarni Starotoruńskiej. Uczestnicy mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika, od składników niezbędnych do przygotowania ciasta, poprzez sposoby jego wypieku.
W trakcie trwającego sześć dni „Integration Week” odbyły się wykłady dotyczące historii i kultury naszego kraju, warsztaty z języka polskiego oraz komunikacji międzykulturowej. Interaktywna lekcja historii w Bramie Poznania, Muzeum Rogalowe, Centrum Szyfrów Enigma to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie przygotowano dla nowych studentów. Dla spragnionych mocnych wrażeń zorganizowano zjazd kolejką górską „Adrenaline” na Malcie. Dodatkową dawkę adrenaliny i pozytywnych emocji zapewnił Pyrland Park Linowy. Erasmusi mogli sprawdzić swoją kondycję pokonując przeszkody rozwieszone kilkanaście metrów nad ziemią. Większość eventów miała charakter sportowy, promujących formy aktywnego spędzania wolnego czasu: turniej bowlingowy, gry i zabawy w parku linowym, atrakcje na torze saneczkowym i w parku linowym Pyrland, gry i zabawy na lodowisku Malta oraz w największym wodnym kompleksie rekreacyjnym w Polsce – w Termach Maltańskich. Nie zabrakło też wspólnego zwiedzania najciekawszych miejsc naszego kraju.

W semestrze zimowym odbyła się wycieczka do Krakowa i Oświęcimia. W programie było zwiedzanie Starego Miasta, spacer średniowiecznymi ulicami pośród urokliwych budowli takich jak Brama Floriańska, Stary Rynek z Katedrą, Droga Królewska, czy Uniwersytet Jagielloński. Studenci zwiedzili również Kopalnie Soli w Wieliczce wpisaną w 1978 roku na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Największe emocje wywołała wizyta w Oświęcimiu, największym niemieckim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Auchwitz – Birkenau, w którym życie straciło ponad 1,1 mln ludzi.

W grudniu nasi Erasmusi wzięli udział w „1st Inter-University Sport Games” w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM. Inicjatorem wydarzenia było AMU Welcome Center oraz City of Poznań. Rozegrane zostały konkurencje w 3 dyscyplinach: koszykówka, pierścieniówka i przeciąganie liny. W zawodach wzięło udział 80 studentów zagranicznych studiujących w Poznaniu. Nasi Erasmusi stanęli na podium zdobywając brązowy medal w koszykówce. Uroczyste wręczenie dyplomów AWF odbyło się 12 grudnia br. podczas zorganizowanego przez Sekcję Współpracy z Zagranicą turnieju bowlingowego w ramach „Christmas Party” w Centrum Rozrywki MK Bowling. Turniej bowlingowy zakończył się wspólną pizzą przy dźwiękach świątecznej muzyki.

Wspomnienia o Erasmusie w Poznaniu i przyjaźnie pozostaną na zawsze, co zostało podkreślone w mailach od samych studentów:

I feel extremely happy and lucky to have met a teacher like you in my first Erasmus. It makes me proud that the teachers think this way about me. Poznan will be an unforgettable city for me. Dziękuję for all your efforts.

Sait Hamdi Onder

I wish to express my sincere gratitude for hosting me. The experiences I have had during this time have been truly unforgettable, and I am immensely thankful to you for providing me with this opportunity.

Aslınur Kamali

Thank you for this memorable experience! I enjoyed myself and learnt from this very much

Anthea Borg

Thanks for everything you have done for us this year. You and AWF offered the opportunity to live an unforgettable year. It was an honor miss.

Augustin Blanchard

It was a real pleasure for me to spend time here in Poland, I think the best time of my life for now was here.

Baptiste Lefrand

I wanted to take a moment to extend my sincerest gratitude for the incredible Torun trip. It was an absolute delight to explore the charming city with my friends, and your meticulous planning made it an unforgettable experience. Your attention to detail and thoughtfulness did not go unnoticed, and we truly appreciate all the effort you put into making our trip so enjoyable. I participated lots of events from my school but none of them can get close to this one. (Maybe because of the student size).  Thank you once again for your generosity and kindness. Your dedication to ensuring our happiness speaks volumes about the wonderful person you are.

Barkin Kenet