8 października br. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego. To okazja do spotkania się byłych pracowników Uczelni z obecnymi i wspólnego świętowania. W tym roku przybrało wyjątkową formę, ponieważ po raz pierwszy poprowadził ją nowy Rektor Akademii – prof. dr hab. Jacek Zieliński.

Był to ostatni rok kadencji poprzednich władz – bardzo udany, pomimo bieżących problemów, które są wpisane w każdą aktywność. Podczas posiedzenia Senatu w dniu 18 czerwca dokonaliśmy przekazania insygniów władzy rektorskiej, a ustępujący Rektor, prof. Dariusz Wieliński, podsumował osiem poprzednich lat funkcjonowania naszej Akademii. Właśnie pod jego adresem kieruję szczególne podziękowania − przede wszystkim za to, że potrafił skutecznie zmobilizować społeczność akademicką we wspólnych działaniach. Muszę przyznać, że zawiesił on bardzo wysoko poprzeczkę przed nowym rektorem i powołanymi przez niego władzami – podkreślał nowy Rektor.

Prof. dr hab. Jacek Zieliński wspomniał też o wyzwaniach przed którymi stoi Akademia. – Ważnym problemem, z którym musimy się mierzyć, podobnie jak inne Uczelnie, jest zjawisko rezygnacji ze studiów. Zdajemy sobie sprawę, że współczesne oczekiwania, potrzeby i wymagania ze strony kandydatów są inne niż dawniej. Dlatego staramy się szczególnie dbać o naszych studentów, którzy są niezastąpionym ogniwem społeczności akademickiej w międzypokoleniowej sztafecie przekazywania wiedzy i umiejętności – w tym celu zapewniamy im kadrę dydaktyczną z dużym doświadczeniem praktycznym w swoich specjalnościach, gwarantującym jedność teorii i praktyki.

Zdradził o planowanym uruchomieniu nowego kierunku w AWF – Psychologii, z trzema specjalnościami: psychologią sportu, edukacji oraz zdrowia i rehabilitacji. W przygotowaniu jest także program anglojęzycznych studiów na kierunku Sport, mający w założeniach zapewnić międzynarodowe uprawnienia w zakresie profesji trenera przygotowania motorycznego. – Na kierunku Sport planujemy poszerzyć ofertę uprawnień trenerskich i instruktorskich o kolejne dyscypliny. Absolwentów kierunku Wychowanie Fizyczne chcemy wyposażyć w dodatkowe kompetencje. Dając im możliwość nauczania kolejnych przedmiotów szkolnych tj.– „Edukacji dla bezpieczeństwa” i zapowiadanej przez Ministerstwo „Edukacji zdrowotnej” – wyjaśnił.

Rektor w swoim przemówieniu przedstawił także m.in. plany najbliższych inwestycji, docenił osiągnięcia sportowe i naukowe osób związanych z AWF.

Zgodnie z tradycją, podczas inauguracji nastąpiła immatrykulacja studentów pierwszego roku, a w imieniu barci studenckiej głos zabrał przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Maurycy Szajkowski, który nowym studentom gratulował przyjęcia w poczet studentów naszej Akademii oraz wybrania na miejsce swoich studiów Poznania, miasta tętniącego życiem studenckim.

Wykład inauguracyjny pt. „Jak wesprzeć sportowca z pokolenia »Z« w dążeniu do celu” wygłosił prof. dr hab. Jan Blecharz – znakomity polski psycholog sportu z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Prof. Blecharz był psychologiem polskiej ekipy podczas Igrzysk Olimpijskich w Albertville i Salt Lake City oraz kadry Polski w skokach narciarskich. Współpracował z zawodnikami najwyższego poziomu w szerokim spektrum sportów, obejmującym m.in. łyżwiarstwo figurowe, rajdy samochodowe, strzelectwo, gimnastykę artystyczną czy lekkoatletykę.