Nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazała się interesująca monografia „Życie w podróży. Rzecz o Pawle Edmundzie Strzeleckim”, autorstwa dr Izabeli Wyszowskiej, kierującej Zakładem Historii, Filozofii i Socjologii naszej Uczelni, oraz dra Szymona Wieczorka (Uniwersytet Rzeszowski). Jak głosi notka wydawnicza, jest to książka o człowieku zwyczajnym, który dokonał rzeczy nadzwyczajnych – przemierzył pieszo ponad 11 000 km, nazwał jeden ze szczytów Korony Ziemi, odkrył złoto w Australii i stał się jednym z ludzi ludzi, którzy uczynili wiek XIX niezwykłym. Opracowanie opisuje życie tytułowego bohatera począwszy od dzieciństwa i młodości, przez podróże dookoła świata i powrót do ojczyzny. Z naukową starannością opisane i zilustrowane są dokonania Pawła E. Strzeleckiego, zestawione jego publikacje, a także wymienione  nazwy geograficzne i naukowe nadane na jego cześć. Choć od śmierci tego urodzonego w Głuszynie (obecnie część Poznania) podróżnika, geologa, geografa, badacza i odkrywcy minęło ponad 150 lat, jego postać i losy nadal fascynują i zaskakują. Wszystkich zaintrygowanych zapraszamy do lektury.

Książkę można nabyć tu: