Projekt: „Przepis na zdrowie”
Pełny tytuł projektu: „Przepis na zdrowie – interwencja żywieniowa połączona z aktywnością ruchową jako elementy wspomagające zdrowie prokreacyjne młodych kobiet”
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Nauka dla Rozwoju Społeczeństwa II”.
Numer umowy:
NdRS/SP/0124/2025/01
Dofinansowanie
1 646 052,00 zł
Całkowita wartość
1 646 052,00 zł
Okres realizacji
26 maja 2026 – 26 maja 2029
Kierownik projektu
prof. AWF dr hab. Małgorzata Mizgier
O projekcie
Okres dojrzewania jest kluczowym etapem kształtowania nawyków żywieniowych i stylu życia, które mają istotny wpływ na zdrowie kobiet w dorosłości, w tym również na ich zdrowie prokreacyjne. Coraz częściej obserwuje się jednak nieprawidłowe nawyki żywieniowe, niewystarczającą aktywność fizyczną oraz zaburzenia miesiączkowania wśród nastolatek, co może negatywnie wpływać na ich rozwój i zdrowie w przyszłości.
Celem projektu „Przepis na zdrowie” jest ocena wpływu 16-tygodniowej interwencji żywieniowej opartej na zasadach diety przeciwzapalnej oraz programu aktywności fizycznej na zdrowie dziewcząt w wieku 14–19 lat. W badaniu wezmą udział uczennice z dwóch szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego Św. Marii Magdaleny w Poznaniu orazLiceum Ogólnokształcącego im Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej.
Przed rozpoczęciem programu oraz po jego zakończeniu przeprowadzone zostaną kompleksowe badania obejmujące ocenę sposobu żywienia, aktywności fizycznej, składu ciała, stanu zdrowia jamy ustnej, przebiegu cyklu menstruacyjnego oraz wybranych wskaźników zdrowia..
Projekt pozwoli ocenić, w jaki sposób dieta o charakterze przeciwzapalnym oraz regularna aktywność fizyczna wpływają na wybrane aspekty zdrowia dziewcząt w okresie dojrzewania. Oprócz oceny jakości diety i parametrów antropometrycznych badania obejmą analizę mikrobiomu jamy ustnej oraz wybranych biomarkerów związanych ze zdrowiem prokreacyjnym i metabolicznym oznaczanych w ślinie. Zastosowanie nieinwazyjnych badań śliny umożliwi kompleksową ocenę zmian zachodzących w organizmie młodych kobiet bez konieczności pobierania krwi.
Integralnym elementem projektu będzie nowoczesna platforma edukacyjna, która zapewni dostęp do materiałów edukacyjnych, filmów, narzędzi wspierających zdrowy styl życia oraz kontakt z ekspertami. We współpracy z Towarzystwem GEST wszystkie materiały zostaną również przygotowane w języku migowym.
Projekt ma charakter interdyscyplinarny i łączy wiedzę z zakresu dietetyki, nauk o kulturze fizycznej, medycyny, w tym stomatologiioraz biologii molekularnej. Uzyskane wyniki pozwolą lepiej zrozumieć wpływ żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie dziewcząt w okresie dojrzewania, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia prokreacyjnego oraz staną się podstawą do opracowania praktycznych rekomendacji i nowoczesnych materiałów edukacyjnych wspierających działania profilaktyczne w szkołach.

