Znamy wyniki konkursu Rektora AWF na najciekawsze ćwiczenia w ramach wychowania fizycznego w warunkach domowych, który ogłoszony został 27 marca br. Studenci AWF nadesłali ponad 40 filmów, w których zaproponowali różne formy aktywności fizycznej z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Za takie posłużyły m.in. skarpetki, maskotki czy butelki z wodą. Przyznano 6 nagród w dwóch kategoriach i aż 20 wyróżnień.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach. W kategorii ćwiczeń dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej zwyciężyła Maja Schraube – studentka I roku kierunku Wychowanie Fizyczne, która zaprezentowała serię ćwiczeń z wykorzystaniem maskotki. Drugie miejsce zajął Ernest Szymański (Sport, III rok), który przygotował zestaw ćwiczeń w kilku wariantach, co umożliwi dopasowanie ich do indywidualnych możliwości dziecka. Laureatka trzeciego miejsca – Anna Borkowska (WF, III rok) – do ćwiczeń zaprosiła młodych pomocników – Zuzię i Ksawerego, którzy z wykorzystaniem domowych sprzętów m.in. butelek, plastikowych misek, pluszowych zabawek czy papieru toaletowego udoskonalali sprawność, celność i koordynację ruchową.

W drugiej kategorii konkursowej – ćwiczeń dla starszych uczniów z klas IV-VIII szkoły podstawowej – zwyciężyła Pola Strzelecka, studentka Dietetyki, I roku studiów magisterskich. Swoją pracę oparła na ćwiczeniach z wykorzystaniem… rolek papieru toaletowego. Jak się okazało, jest to bardzo uniwersalny przyrząd sportowy, służył m.in. za przeszkody, a także wyznaczał trasę ćwiczeń. Podobne zastosowanie znalazły skarpetki w pracy konkursowej Damiana Czernickiego, studenta III roku, WF-u z Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp., który zajął drugie miejsce. Trzecią notę otrzymała Aleksandra Cybulska (WF, III rok) – opracowała plan treningowy na cały miesiąc, który uzupełniła poradami żywieniowymi oraz zagadnieniami teoretycznymi. Dostęp do listy ćwiczeń na dany dzień umożliwia zeskanowanie kodu QR.

– Konkurs miał rozbudzić i pokazać kreatywność naszych studentów, którzy w przyszłości będą zajmować się profesjonalnie planowaniem aktywności fizycznej dla osób w różnym wieku. Miał też dać materiał do pracy rodzicom i dzieciom na czas kwarantanny – wyjaśnia prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, Rektor AWF.

– Oceniając filmy konkursowe, członkowie komisji brali pod uwagę pięć elementów: atrakcyjność pomysłu, merytoryczną poprawność ćwiczeń, sposób przedstawienia pomysłu, dostosowanie do grupy wiekowej (klasy I-III lub IV-VIII szkoły podstawowej), zachowanie zasad bezpieczeństwa. Zaskoczył nas szeroki odzew, a także kreatywność studentów. Spodziewaliśmy się kilkunastu zgłoszeń, a otrzymaliśmy ponad 40, natomiast otwarta formuła konkursu pozwoliła na duże zróżnicowanie filmów, które mieliśmy przyjemność oceniać – wyjaśnia prof. dr hab. Tomasz Tasiemski, przewodniczący komisji konkursowej, dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej.

Komisja konkursowa przyznała także 20 wyróżnień. W pierwszej kategorii otrzymali je: Magdalena Pietrzak (WF, II rok), Zofia Kalembkiewicz (Fizjoterapia, I rok), Agata Gabryś (Dietetyka, II rok), Katarzyna Siejka (Sport, III rok), Oliwia Błajet (WF, I rok), Ewelina Reut (WF, III rok), Paulina Mendowska (WF, III rok).

W drugiej kategorii wyróżnienia otrzymali: Julia Ciążyńska (Dietetyka, I rok studiów magisterskich), Izabela Beszterda (Fizjoterapia, III rok, studia niestacjonarne), Mikołaj Morawski (WF, II rok studiów magisterskich), Artur Lisiak (WF, II rok), Katarzyna Jankowska (WF, III rok), Mateusz Pawłowski (WF, III rok), Aleksandra Sadowska (WF, III rok), Bartosz Kaszubowski (WF, III rok), Olga Kamyszek (WF, III rok), Eryk Szuba (WF, III rok) Dominika Bykowska (Dietetyka, I rok), Agata Stodzierz (Sport, II rok) Iga Marciniak (WF, I rok).

Laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

W konkursie wzięli udział studenci AWF Poznań: kierunków Wychowanie Fizyczne, Sport, Dietetyka, Fizjoterapia, Turystyka i Rekreacja oraz Taniec w Kulturze Fizycznej. Do Komisji spłynęło 41 prac konkursowych.

Poniżej nagrodzone filmy:
Kategoria ćwiczeń dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Maja Schraube (WF, I rok)

Ernest Szymański (Sport, III rok)

Anna Borkowska (WF, III rok)

Kategoria ćwiczeń dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej

Pola Strzelecka (Dietetyka, I rok studiów magisterskich)

Damian Czernicki (WF, ZWKF w Gorzowie Wlkp. III rok)

Aleksandra Cybulska (WF, III rok)

Wyróżnienia:
Kategoria I