I miejsce w klasyfikacji generalnej Akademii Wychowania Fizycznego kobiet i II miejsce w klasyfikacji drużynowej kobiet zajęły nasze zawodniczki podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w miniony weekend w Poznaniu.

W piątek po porannych eliminacjach i ceremonii otwarcia przyszła walka o pierwsze medale tegorocznych AMP w lekkiej atletyce. W sztafecie 4 x 100 metrów zwyciężyły zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu pokonując Uniwersytet Rzeszowski i Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Z kolei mężczyźni uplasowali się na drugim miejscu tuż za AWF-em Katowice.

Tego dnia w skoku w dal kobiet triumfowała studentka II roku WF naszej Akademii Roksana Jędraszak, pokonując Annę Matuszewicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

– Jestem zadowolona z wyniku 6,27 metra, to dla mnie najlepsze od lat otwarcie sezonu. Myślę, że będzie jeszcze lepiej – mówi Jędraszak. – Jestem na drugim roku i według mnie, bardzo dobrze udaje mi się połączyć uprawianie sportu z nauką. Uczelnia daje mi dużo swobody i możliwość rozwijania – dodaje.

Na najkrótszym z męskich dystansów triumfował z kolei Mateusz Siuda, student I roku na kierunku Wychowanie Fizyczne. Srebro wywalczył Anton Bachórski (Uniwersytet Szczeciński), a na najniższym stopniu podium stanął mistrz Polski na 200 metrów Łukasz Żok (AJP Gorzów Wlkp.).

– Ciężko powiedzieć, na jaki rezultat liczyłem, ponieważ jeszcze parę dni temu nie było mowy o występie w AMP-ach. Do biegania wracam po kontuzji i ten start był spontaniczny. Nawet rano jeszcze nie byłem pewny, czy wystartuję. Ostatecznie pobiegłem i bardzo cieszę się z tego wygranej – relacjonuje Siuda, który wcześniej był studentem Politechniki Poznańskiej. – Na razie dobrze czuję się na AWF-ie, w klubie jestem już szósty rok, a z każdym kolejnym robię progres. Celem na ten sezon jest biegać jak najszybciej, bić rekordy życiowe, a w parze z tym przyjdą międzynarodowe starty i sukcesy na nich – uważa 25-latek.

W rzucie oszczepem na najniższym miejscu na podium znalazła się Julia Szałas, reprezentująca naszą filię w Gorzowie Wlkp. Z kolei w biegu na 100 metrów przez płotki również na 3. miejscu uplasowała się Marika Majewska, studentka II roku Dietetyki w Gorzowie Wlkp.

Podczas dekoracji obecny był Prorektor ds. Studiów prof. dr hab. Jacek Zieliński z Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego, który zarówno wręczał medale, jak również odebrał puchar w imieniu zawodniczek AWF.

WYNIKI:

Klasyfikacja drużynowa kobiet

1. Uniwersytet Gdański

2. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

3. Uniwersytet Warszawski

Klasyfikacja drużynowa kobiet Akademii Wychowania Fizycznego

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Rzut oszczepem

1. Gabriela Andrukonis (Politechnika Białostocka)

2. Angelika Antoniak (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)

3. Julia Szałas (Akademia Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim)

Bieg na 100 metrów przez płotki

1. Klaudia Wojtunik (Uniwersytet Łódzki)

2. Weronika Nagięć (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

3. Marika Majewska (Akademia Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim)

Sztafeta 4 x 100 metrów kobiety

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

2. Uniwersytet Rzeszowski

3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyźni

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

2. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Skok w dal

1. Roksana Jędraszak (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)

2. Anna Matuszewicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

3. Sara Kordek (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Bieg na 100 metrów

1. Mateusz Siuda (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)

2. Anton Bachórski (Uniwersytet Szczeciński)

3. Łukasz Żok (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)

Tegoroczna edycja akademickich mistrzostw w „królowej sportu” zebrała w stolicy Wielkopolski blisko 1270 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 1150 studentów reprezentujących aż 93 uczelnie wyższe. To druga kolejna tego typu lekkoatletyczna impreza organizowana w Poznaniu przez miejscowy AZS.