Żołnierze Jednostki Wojskowej Formoza po raz drugi gościli w Naszej Alma Mater. Spotkanie z czynnymi operatorami rozpoczęło się od warsztatów z TCCC (Tactical Combat Casualty Care), czyli medycyny pola walki.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi procedurami stosowanymi na polu walki – zakładaniem stazy taktycznej (opaski uciskowej), protokołem MARCH, czyli kolejnością wykonywania badania poszkodowanego oraz ewakuacją rannego. Wszystkie działania poprzedził wzorowy pokaz, a także objaśnienie różnic i podobieństw występujących w medycynie cywilnej i wojskowej oraz możliwości wykorzystania nowych umiejętności.

Celowaliśmy w takie techniki medycyny pola walki, które mogą przydać się każdemu w sytuacji zagrożenia życia. Wypadki chodzą po ludziach, niezależnie od tego czy jesteś operatorem, czy przechodniem. W tym znaczeniu medycyna pola walki to nic innego jak specyficzny wariant pomocy poszkodowanemu – dodaje st. chor. szt. mar. Jerzy Ciszewski, Starszy Podoficer Dowództwa JW FORMOZA.

Wydarzenie zwieńczyła część wykładowa, FORMOZA: Q&A, w której “Chłopaki z Wyspy” opowiedzieli, jak wygląda proces rekrutacji, omówili obciążenia fizyczne i psychiczne podczas selekcji do służby oraz na kluczowych aspektach szkolenia w jednostkach specjalnych. Ponadto uczestnicy zadawali wiele ciekawych pytań dotyczących specyficznych predyspozycji, umiejętności oraz możliwości rozwoju podczas służby w jednostkach specjalnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz sprzętu używanego przez czynnych operatorów JW Formoza.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zakład Sportów i Edukacji Obronnej AWF przy współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju Obronności „Zielony Talizman”.