Co wielcy mistrzowie lubili, gdy byli dziećmi? Jak podchodzili do swoich obowiązków szkolnych i do treningów? Dlaczego marzyli o sukcesach sportowych? Co sprawiło, że udało im się je osiągnąć? Między innymi o tym opowiadają medaliści olimpijscy w zbiorze wywiadów pt. „Zjednoczeni w marzeniach. 14 historii na medal”, wydanym przez Polski Komitet Olimpijski w ramach programu „Kinder Joy of moving”. Wywiadu udzieliła także medalistka – absolwentka AWF Poznań Natalia Madaj-Smolińska. Rozmowy w większości przeprowadzili pracownicy naukowo-dydaktyczni naszej Uczelni.

Celem wydawnictwa jest promowanie idei olimpizmu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. O swojej historii na medal opowiedzieli prof. AWF dr hab. Małgorzacie Bronikowskiej oraz prof. drowi hab. Michałowi Bronikowskiemu: Anita Włodarczyk (rzut młotem), Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Kamil Stoch (skoki narciarskie), Michał Jeliński (wioślarstwo), Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Robert Korzeniowski (chód sportowy), Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów), oraz absolwentka AWF Poznań Natalia Madaj-Smolińska (wioślarstwo).

Ze sportowcami – Leszkiem Blanikiem (skok przez stół gimnastyczny), Natalią Partyką (tenis stołowy) i Zbigniewem Bródką (łyżwiarstwo szybkie) – rozmawiała dr Agata Korcz z Zakładu Dydaktyki Aktywności Fizycznej, natomiast z Mateuszem Kusznierewiczem (żeglarstwo) i Otylią Jędrzejczak (pływanie) – dr Ewa Malchrowicz-Mośko z Zakładu Turystyki Sportowej. Wywiad z Tomaszem Majewskim (pchnięcie kulą) przeprowadziła Anna Kalinowska.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją dostępną na stronie PKOl-u (pobierz).